САЩ и Мексико се споразумяха за по-строги имиграционни политики на границата

0
42
Граница
Граница. Снимка: Pixabay

Американски и мексикански служители се споразумяха за нови имиграционни политики, предназначени да възпират незаконното преминаване на границата, като същевременно отварят други пътища преди очакваното увеличение на мигрантите след края на пандемичните ограничения от следващата седмица, пише „Асошиейтед прес“.

Съветникът по вътрешната сигурност Лиз Шерууд-Рандал прекара вторник в среща с президента на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор и други висши служители, като излезе с план от 5 точки, според изявления от двете нации. Съгласно споразумението Мексико ще продължи да приема мигранти от Венецуела, Хаити, Куба и Никарагуа, които са върнати на границата, а до 100 000 лица от Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор, които имат семейства в САЩ, ще имат право да живеят и да работят там.

Въпреки споделянето на граница от 1951 мили със САЩ, миналата седмица Мексико значително отсъстваше от въвеждането на нов набор от усилия, включително създаването на центрове извън Съединените щати, където мигрантите биха могли да отидат, за да кандидатстват за законно установяване в САЩ, Испания или Канада. Първите центрове ще бъдат открити в Гватемала и Колумбия.

Ограниченията поради COVID-19 позволиха на американските служители да отхвърлят десетки хиляди мигранти, пресичащи южната граница, но тези ограничения ще бъдат премахнати на 11 май и граничните служители се подготвят за скок. Дори и с ограниченията, през администрацията минаха рекорден брой хора, пресичащи границата, а президентът Джо Байдън отговори, като предприе мерки срещу онези, които преминават незаконно, и като създаде нови пътища, предназначени като алтернативи на опасно и често смъртоносно пътуване.

Подкрепата на Мексико е от решаващо значение за всеки натиск от страна на САЩ за ограничаване на южната граница, особено тъй като мигранти от нации от толкова далечни страни като Хаити предприемат преход пеша през Мексико и не се връщат лесно обратно в родните си страни.

Тъй като сега Мексико изостава от САЩ, плюс съобщението във вторник, че 1500 активни американски войници се разполагат на юг за административна подкрепа и други мерки за репресии, граничните служители смятат, че може да успеят да се справят с пренаселеността и други възможни проблеми, които биха могли да възникнат веднъж ограниченията за COVID-19 приключват.

Байдън, който обяви кампанията си за преизбиране на Демократическата партия преди седмица, се опитва да сигнализира, че администрацията му полага сериозни усилия да намали броя на незаконните преминавания, което е мощен източник на атаки на републиканците. Той също така се опитва да изпрати съобщение до потенциалните преминаващи границата да не се опитват да пътуват. Но усилията също така предизвикват потенциално нежелани сравнения с републиканския предшественик на Байдън, Доналд Тръмп, чиято политика Байдън често критикува. Междувременно Конгресът отказа да предприеме съществени действия, свързани с имиграцията.

САЩ ще продължат да връщат кубинци, хаитяни, никарагуанци и венецуелци, които преминават незаконно. Мексико заяви във вторник, че ще продължи да приема до 30 000 мигранти на месец от четирите страни, които съставляват нарастващ дял от общото незаконно преминаване на границата, без лесен начин за бързо връщане на мигрантите в родните им страни.

Според данни за търсещите убежище в Мексико хората от Хаити остават на върха с 18 860 досега тази година, което е повече от общия брой за цялата 2022 г. Междувременно САЩ приемат 30 000 души на месец от четирите нации в продължение на две години и им предлагат възможността да работят законно, стига да идват законно, да имат отговарящи на условията спонсори и да преминат проверка и проверки на миналото.

Администрацията също така планира бързо да проверява мигрантите, търсещи убежище на самата граница, бързо да депортира тези, за които се смята, че не са квалифицирани, и да санкционира хората, които преминават незаконно в САЩ или незаконно преминават през друга страна на път към границата на САЩ.

Освен това 1500 служители на активна служба ще бъдат разположени в граничната зона за 90 дни и ще бъдат изтеглени от армията и морската пехота. Ген. Пат Райдър уточни:

„Министърът на отбраната Лойд Остин ще се опита да попълни тези войски с Национална гвардия или резервни части през този период, говорителят на Пентагона Бригада на военновъздушните сили.“

По думите му на границата вече има 2500 членове на Националната гвардия. Те не работят като правоприлагащи органи, но самото им присъствие изпраща послание.

Тогавашният президент Тръмп разположи войски на активна служба на границата, за да помогне на персонала на граничния патрул при обработката на големи каравани с мигранти, в допълнение към силите на Националната гвардия, които вече работеха в това си качество.

Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер омаловажи всяка прилика между управлението на имиграцията на Байдън и използването на войски от Тръмп по време на неговия мандат. Тя заяви:

„Служителите на DOD подкрепят CBP на границата вече почти две десетилетия. Така че това е обичайна практика.“

Но някои от собствената партия на Байдън възразиха срещу решението.

„Милитаризацията на границата от администрацията на Байдън е неприемлива“, изтъкна председателят на сенатската комисия по външни отношения Боб Менендес, D-N.J.

„Вече има хуманитарна криза в Западното полукълбо и разполагането на военен персонал само сигнализира, че мигрантите са заплаха, която изисква войските на нашата нация да бъдат сдържани. Нищо не може да бъде по-далеч от истината.“

Във вторник Пентагонът одобри искане за войски, направено от Министерството на вътрешната сигурност, което управлява границата. Като условие за предишното одобрение на Остин за войски на Националната гвардия на границата до 1 октомври, вътрешната сигурност трябваше да се съгласи да работи с Белия дом и Конгреса за разработване на план за по-дългосрочни решения за персонал и недостиг на финансиране за поддържане на сигурността и имиграцията обработка без използването на ресурси на Министерството на отбраната. Това издадоха служители на Пентагона.

Като част от споразумението, Пентагонът е поискал тримесечни актуализации от вътрешната сигурност за това как ще персонализира своята гранична мисия без военнослужещи. Не беше ясно веднага дали тези актуализации са се случили или дали граничните служители ще успеят да изпълнят условията си на споразумението – особено под напрежението на друг очакван прилив на мигранти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments