САЩ: Данъчната служба разследва президентските одити

0
18
Данъци
Снимка: Pixabay

Политиката на данъчната служба на САЩ, регулираща проверките на данъчните декларации, подадени от президентите на САЩ, е подложена на нов по-стриктен контрол, след като доклад, публикуван от експертна комисия на Конгреса, установи, че агенцията не е извършила задължителната проверка на декларациите на Доналд Тръмп.

Политиката, формулирана в три точки гласи, че индивидуалните декларации на президента и вицепрезидента подлежат на задължителен преглед и анализ, винаги трябва да се съхраняват в оранжева папка, да се пазят от погледите на служителите на Федералната служба за приходи, както и да се заключват в сигурно чекмедже или шкаф, когато проверяващият или проверяваният е далеч от работната зона.

В доклада, публикуван във вторник от демократичното мнозинство в Комитетът по пътищата и средствата на Камарата на представителите, се твърди, че процесът, който датира от 1977 г., е бил „неактивен“ през първите години от управлението на Тръмп. Демократите в Конгреса реагираха остро, като внесоха законодателство, което ще кодифицира политиката в областта на данъците в закон с по-строги изисквания.

Данъчни експерти твърдят, че неуспехът да се започне прозрачен и обстоен одит по-рано свидетелства за по-сериозен проблем по отношение на капацитета на Федералната служба за приходи да проверява декларациите на данъкоплатците с високи доходи, като в  резултат на това бившият президент Доналд Тръмп не е спазил нормите. Джон Коскинен, който е бил комисар във Федералната служба за приходи по време на управлението и на Обама, и на Тръмп, заяви, че тази политика е била извън полезрението на обществеността поради факта, че президентите традиционно публикуват публично резюметата на данъчните си декларации. Разследването и оповестяването на данъчните декларации на Тръмп е кулминацията на продължилата години правна борба между Тръмп и законодателите от Демократическата партия.

Стив Розентал, старши научен сътрудник в Центъра за данъчна политика на „Urban-Brookings“, твърди, че неуспехът на данъчната служба да провери навременно финансовите документи на Тръмп е доказателство, че програмата за задължителни одити не функционира правилно, следователно не може да се разчита на извършването на справедлив одит на президента. Той допълни също, че е налице генерален проблем, свързан с проверяването на високопоставени или извънредно заможни данъкоплатци.

В доклада на Конгреса се подчертава и липсата на персонал и на експерти, които да проучат и анализират задълбочено данъците на Тръмп. В данните се посочва, че данъчната служба е смятала, че точността на декларациите му е гарантирана, тъй като бившият президент е имал юридически съветник и счетоводна фирма, които са го представлявали. Въпросът дали данъчните документи на президентите трябва да бъдат оповестявани е друга спорна тема, която от години насам предизвиква бурни дебати сред данъчните експерти и юристи. По повод на това републиканецът Кевин Брейди от Тексас заяви, че Конгресът ще създаде „опасен нов прецедент“, като публикува президентските документи.

Джон Коскинен също изрази недоволство, като подчерта че това е „сериозен прецедент“ за регулаторен орган, който изисква декларации и след това ги публикува.

„Виждам два големи проблема тук – какво ще направи данъчната служба, за да гарантира, че президентите се одитират редовно, и каква е обосновката за публикуването на тези декларации.„, коментира още Коскинен.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments