Със 100 млн. лв. в 133 лечебни заведения ще бъдат обособени изолирани структури за лечение на пациенти със заразни заболявания

0
16
Болница
Снимка: Pixabay

Със 100 милиона лева в 133 лечебни заведения у нас ще бъдат обособени изолирани структури за лечение на пациенти със заразни заболявания, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Освен това ще бъде закупено и медицинско оборудване. Всичко това е предвидено в проектно предложение, което от ведомството са изпратили на 29 октомври до Управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020. Проектът „Укрепване капацитета на болничната мрежа за реакция при кризи“ е със срок за реализация 24 месеца.

Целта е подобряване на здравната система в условията на продължаваща пандемия от COVID-19. В изпълнение на проекта се предвижда в 133 лечебни заведения чрез реконструкция, проектиране и ремонтни дейности да бъдат обособени изолирани структури за лечение на пациенти със заразни заболявания, както и да им бъде осигурено медицинско и немедицинско оборудване за лечение на пациенти с COVID-19.

Лечебните заведения за болнична помощ са разпределени в три групи. Болниците, предоставили в Министерството на здравеопазването своите инвестиционни предложения, са предвидени в проекта на МЗ. В изпълнение на проекта ще бъде осигурени и медицинска апаратура и медицинско оборудване, необходими за лечението на граждани с COVID-19.

За интервенции в общински лечебни заведения, проектът ще бъде изпълняван в партньорство между Министерство на здравеопазването, общините и съответните болници.

Проектното предложение на МЗ е по процедура BG16RFOP001-9.001 „Мерки за справяне с пандемията“, която се реализира в рамките на приоритетна ос 9 „Подкрепа за здравната система за справяне с кризи“. Процедурата е във връзка с въвеждането на специфични мерки за мобилизация на инвестициите в системата на здравеопазването в отговор на разпространението на COVID-19, по линия на инструмента REACT-EU.

Освен това близо 30 млн. лв. ще бъдат осигурени за закупуване на апаратура за COVID-зоните и центровете по трансфузионна хематология. 

Mедицинската апаратура за структурите на извънболничната медицинска помощ включва:

∙ Преносими рентгенови апарати – тип „Кугел“.
∙ Лабораторно оборудване – автоматични анализатори: кръвно-газов; електролитен; за клинична химия; хематологичен;
∙ Респиратор за спешна помощ-транспортен;
∙ Кислородни бутилки;
∙ Автоклав-стерилизация;
∙ Аспиратор;
∙ Бифазен дефибрилатор-монитор;
∙ 6/12-канален ЕКГ апарат;
∙ Портативен ехограф/ехокардиограф;
∙ Холтери за кръвно налягане;
∙ Негативоскоп.

Медицинската апаратура и оборудване ще бъдат доставени в съответствие с получените заявки от лечебните заведения за извънболничната медицинска помощ с разкрити COVID-зони, които имат сключен договор с Националната здравноосигурителна каса за диагностика и амбулаторно лечение на болни с COVID-19, съобщиха още от здравното министерство. 

В изпълнение на проекта кръвните центрове ще получат апаратура за диагностика на донори – възстановяващи се пациенти с коронавирусна инфекция на кръв и кръвни продукти – и за производство на реконвалесцентна плазма. Доставени ще бъдат: апаратура за диагностика на донори на реконвалесцентна плазма за трансмисивни инфекции, имунохематология и анти-ковид антитела – автоматичен имунологичен апарат за диагностика на трансмисивни инфекции; автоматизирана система за имунохематологична диагностика; автоматичен анализатор за микро елайза изследвания за анти-ковид антитела; апаратура за производство на реконвалесцентна плазма – автоматична преса за кръвни съставки, в комплект с биомиксер и силър.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments