Сандърс се отказва от президентската надпревара в САЩ и оставя Байдън да се изправи срещу Тръмп

0
50
Бърни Сандърс
Снимка: Bernie Sanders, Facebook

Бърни Сандърс – демократическият социалист, чиято прогресивна политическа адженда измести фокуса на Демократическата партия силно вляво, обяви в сряда края на своята предизборна кампанията за Белия дом. Така Сандърс разчисти пътя за своя опонент и бивш вицепрезидент на Съединените щати Джо Байдън, който на 3 ноември ще се изправи срещу републиканския президент Доналд Тръмп в изборната надпревара за държавен глава на Америка.

Сандърс, който бе фаворит в надпреварата и обеща всеобхватна политическа революция в страната, призна, че вече няма ясен път към победата. Демократическият представител претърпя редица тежки загуби от Байдън, но обеща да работи редом с умерения си опонент за демократическа победа срещу Доналд Тръмп.

Независимият щатски сенатор от Върмонт коментира, че пандемията от коронавирус, която ограничи неговите публичните изяви и възможността му да комуникира свободно своето предизборно послание, изисква единна ответна реакция и целия капацитет на Конгреса.

“С цялото си съзнание и предвид кризисната ситуация, в която се намираме, не мога да продължа с политическа кампания, която няма изгледи за победа и при всички случаи би отнела фокуса на нацията от далеч по-наложителните проблеми, с които трябва да се сблъска”, коментира Сандърс в онлайн обръщение на живо към своите привърженици от родния си град Бърлингтън, Върмонт.

78-годишният Сандърс определи своето решение като “трудно и болезнено”, но обеща, че ще остане на бюлетина за бъдещи избори. Той коментира още, че ще продължи да събира делегати за насочване политическата платформа на Демократите в посока на популистката анти-корпоративна адженда, която включва държавна здравна система и данъчни повишения за богатите.

Сандърс бе последният от изначално десетките политически опоненти на Байдън, като сега 77-годишният Байдън го очаква дълга и изморителна битка срещу 73-годишния Тръмп, който ще се бори за втори четиригодишен мандат в Белия дом.

В голяма степен двубоят ще се предопредели от способността на Тръмп да овладее разрастващата се здравната криза в страната, която засегна всички аспекти на живота в Америка и силно разклати икономиката.

Байдън коментира в сряда, че е готов за тежка предизборна битка и че основното предизвикателство, с което се сблъсква в момента, е обединяването на либералите и умерените представители на Демократическата партия.

“Ще бъде тежко и очаквам много подмолна кампания”, коментира Байдън за спонсорите си по време на онлайн събитие за събиране на средства, състояло се вечерта след отпадането на Сандърс.

В отделно изказване Байдън похвали постъпката на Сандърс и обеща, че неговите идеи ще бъдат инкорпорирани в предстояща кандидатпрезидентска кампания за Белия дом.

“Чувам ви, виждам ви и разбирам важността на това, което трябва да се свърши в страната ни”, коментира Байдън по адрес на поддръжниците на Сандърс. “Надявам се, че ще се присъедините към нас, където ще сте много повече от добре дошли. Вие ще бъдете нужни.”

Спечелването на най-пламенните поддръжници на Сандърс няма да е лесно. Дейвид Сирота, човекът, пишещ речите на Сандърс, коментира, че Байдън следва да преосмисли съпротивата си по отношение на някои части от аджендата на Сандърс, които от проведените анкети е доказано, че са популярни сред демократическите избиратели.

“Кампанията на Байдън ще трябва да положи извънредни усилия да обедини демократическите гласоподавателите и да ги мотивира по автентичен начин, така че да имат по-съществена причина да гласуват от “Тръмп е лош”. Към момента Байдън не съумява да постигне това”, коментира Сирота.

Ранна преднина, зачеркната от умерената колация

Сандърс успя да канализира масови митинги, послания против статуквото и пламенна подкрепа от млади и нови гласоподаватели в предизборен успех по време на началото на предизборната надпревара на демократите. Повратният момент бе от края на февруари, когато Сандърс загуби Южна Каролина и умерените демократи се съюзиха зад Байдън.

Сандърс претърпя низ от тежки загуби през март, когато демократите се спряха на Байдън като кандидатът с най-големи шансове за победа над Тръмп. Това постави Сандърс под тежък натиск от страна на Демократите за прекратяване на кампанията му и фокусирането му върху обединяване на демократите.

Някои от поддръжниците на Сандърс го посъветваха да остане в надпреварата, за да подпомогне за политическото представяне на Байдън. Същевременно обаче Сандърс не съумя да увеличи влиянието си отвъд младите гласоподаватели, които така или иначе не оказаха значителна подкрепа по време на изборите.

От друга страна Байдън успя да спечели подкрепата на растяща коалиция от мъже и жени, бели и черни гласоподаватели, такива с диплома и такива без. Хора, които се описват като либерали и умерени.

След дълга и горчива кампания срещу Хилъри Клинтън от 2016, която го превърна в ясно-разпознаваем политически продукт, Сандърс влезе в надпреварата с ясна преднина. Същевременно демонстрира своите скрити дарби да привлича крупни суми и от малки финансови долари и да разпалва страстите на своите привърженици с гръмки послания срещу статуквото.

След като през октомври бе приет в болница с болка в гърдите бяха повдигнати много въпроси защо кампанията му не информира обществеността за инфаркта на Сандърс. Същевременно кампанията не представи и здравната картина на кандидата, въпреки че се закани да го направи.

Демократите коментират, че с отпадането на Сандърс от надпреварата за президентските избори през 2020, партията ще има време да се реорганизира преди предстоящия конгрес от август, когато официално ще бъде обявен представителя на Демократическата партия за кандидат-президент на Америка. Някои демократи разкритикуваха Сандърс за прекомерно продължилата му кампания от 2016, което доведе до негативни последствия за Клинтън по време на президентските избори срещу Тръмп.

“Мисля, че така си осигурява повече време, за да преглътне загубата”, коментира демократическият представител Джоел Пайн, който работи по кампанията на Клинтън от 2016.

Тръмп, който по редица поводи ухажва поддръжниците на Сандърс и коментира, че сенаторът е третиран неправилно от Демократическата партия, реагира незабавно на новината в Туитър.

“Всичко приключи, както демократите и националния демократически комитет искаш, точно както приключи и нечестолюбивото фиаско с Хилари. Поддръжниците на Байдън, трябва да се присъединят към Републиканската партия, елате!”, написа Тръмп.

Много от политическите убеждения на Сандърс се превърнаха в ежедневни дебати в Демократическата партия. Сред тях са предложението за изцяло държавна здравноосигурителна система, която да замести съществуващата смесица от частни здравноосигурителни компании и държавни програми. Сандърс застана също зад минимално дневно заплащане от 15 щатски долара, както и безплатно обучение в държавните университети и по-високи данъци за богатите.

“Не отдавна хората намираха подобни идеи за радикални и крайни. Вмомента са популярни идеи и много от тях се прилагат в различни градове и щати на страната. Това постигнахме заедно”, обяви Сандърс в своето изявление от края на предизборната си кампания.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments