Само 33% от американците са съгласни с оправдаването на Тръмп от Сената в процеса за импийчмънт

0
54
Президент Доналд Тръмп
Снимка: Wikimedia commons

Проучване на медийната платформа Insider показва, че само един от всеки трима американци подкрепя оправдаването на президента Доналд Тръмп от Сената по две обвинения в процеса за импийчмънт.

Същевременно, около 44% от анкетираните изобщо не са съгласни с присъдата и заявяват, че подкрепят отстраняването на президента от длъжност.

На участниците в проучването беше зададен следният въпрос: „През изминалата седмица Американският сенат оправда президента Тръмп по две обвинения за импийчмънт. Какво е Вашето мнение по въпроса?“

Ето какво казват американците според резултатите от анкетата за мнението им оправдателната присъда на Тръмп в края на делото за импийчмънт пред Сената:

  • Малко над 33% отговарят “Категорично не съм съгласен, подкрепям отстраняването от длъжност“.
  • Близо 11% казват: “Не съм съгласен, подкрепям отстраняването от длъжност”.
  • Около 14% „нито подкрепят, нито отхвърлят“ оправдателната присъда на Тръмп.
  • Отговор „Съгласен съм, подкрепям оправдателната присъда“ са дали близо 11% от участниците.
  • „Напълно съм съгласен, подкрепям оправдателната присъда“, заявяват 22% от анкетираните.
  • Малко под 8% отговарят “Не знам.”

На 18 декември Тръмп бе обвинен от Камарата на представителите на Конгреса. Бяха повдигнати две обвинения за импийчмънт срещу президента. Едното произхожда от предполагаемите злоупотреби с власт при намесата му по отношение на Украйна, а второто се свързва с усилията на Тръмп да прекрати разследването за импийчмънт.

Процедурата по импийчмънт води началото си от телефонен разговор, проведен на 25 юли между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски. По време на обаждането Тръмп призовава Зеленски да започне разследване срещу бившия вицепрезидент Джо Байдън и неговия син Хънтър Байдън, наред с развенчана конспиративна теория, според която Украйна, а не Русия, се е намесила в изборите през 2016 г.

Тръмп настоява Зеленски да разследва семейство Байдън във връзка с работата на Хънтър към украинска компания за природен газ под името Burisma Holdings. Бившият вицепрезидент от администрацията на Обама от своя страна е бил отговорен по всички въпроси, свързани с Украйна. Въпреки това липсват данни за неправомерни или незаконни действия от страна на Байдън.

Усилията на президента Тръмп в посоката за разследване се простират и отвъд телефонния разговор на 25 юли. Руди Джулиани, личният адвокат на Тръмп, също бива замесен впоследствие. Голяма част от тази кампания за оказване на натиск протича паралелно със замразяването на сума от близо 400 милиона долара военна помощ за Украйна, одобрена от Конгреса.

Въпреки че Тръмп отрече каквато и да е връзка между задържането на средствата и искането за провеждане на разследвания, свидетелите на импийчмънта дават показания за обратното, а оправданията на администрацията за замразяването на сумата се оказват непоследователни и мъгляви.

Демократите на практика обвиниха Тръмп, че се опита да използва военната помощ с цел изнудване на Украйна да изрови компрометираща информация за неговите политически съперници, подсигурявайки си преизбиране на поста.

Източноевропейската страна в момента е по средата на война с групи от проруски сепаратисти. Байдън е водещ претендент в номинациите за президент на Демократическата партия през 2020 г.

Превод: Валерия Илиева

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments