Съдия Весела Гълъбова: Все повече ще се говори за кибертормоз

1
121
Насилие
Снимка: Pixabay

При случаите на домашно насилие трябва да се налага забрана на всякаква комуникация между жертва и насилник чрез телефони и социални мрежи, смята зам.-председателят на Районния съд във Варна и ръководител на Гражданското отделение Весела Гълъбова. За „БТА“ тя коментира, че подобна мярка е предвидена в промените на Закона за защита от домашното насилие. Според нея проблемът е, че не се знае кога ще влезе в сила, докато случаите на подобен тип тормоз се увеличават. Тя уточни:

„Орезиляването в социални мрежи също е насилие.“

Тепърва в обществото ще се говори за кибертормоз, заяви Гълъбова. По думите й има европейски страни, в които се приемат мерки по темата, съществуват добри практики, но България е назад. Кибернасилието трудно се разследва и доказва, тъй като е нужна техника и компетентни вещи лица.

Все по-често в съдебната практика като доказателство за насилие се представят разпечатки от Viber кореспонденция и аудиозаписи, отбеляза Гълъбова, уточнявайки, че всичко това се води като електронен документ и съдът може да го изслуша, а обвинената страна – да го оспори. В случаите, когато нищо не се оспорва е лесно, но в останалите е нужна експертиза дали има манипулация или не.

Настоящият Закон за защита от домашно насилие цели да защити, а не да наказва, както е по Наказателен кодекс, посочи съдийката. Тя смята, че е много важно на пострадалото лице да се даде закрила от нов акт на физическо, емоционално, психологическо, сексуално или икономическо насилие.

Гълъбова посочи и използването на закона не по предназначението му, а като средство в друг процес – бракоразводният. По думите й при тези случаи децата са като разменна монета и е много важно съдията да е придобил опит да отсява истинската ситуация от тази, която се рисува и би могла да не отговаря на истината.

При постъпила молба за защита от домашно насилие, производството е бързо, тъй като идеята е в максимално кратък срок да се даде защита на жертвата, обясни още Гълъбова. Тя уточни, че не е задължително жертвата да подава молбата за защита. В закона е предвидено, че тази стъпка могат да предприемат и нейни роднини – родители, сестра, брат. Съседи обаче не могат, те имат право да подадат сигнал в полицията, поясни Гълъбова. В случаи на тормоз на деца, молбата може да подаде и дирекцията за социално подпомагане, като тя има права и в случаите с хора, поставени под запрещение или с увреждания.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
開立binance帳戶
9 месеци по-рано

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://accounts.binance.com/zh-TC/register-person?ref=YY80CKRN