Съдбата на ТЕЦ „Марица изток 2“ е на карта

Решението на ВАС ще покаже дали държавата избира здраве или поддръжка на остарели технологии

1
946
ТЕЦ „Марица изток 2“
ТЕЦ „Марица изток 2“. Снимка: Greenpeace

Днес Върховният административен съд разглежда дело, което е решаващо за бъдещето на държавната въглищна централа ТЕЦ „Марица изток 2“. Още през 2019 г. „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ подадоха жалбата срещу решението на правителството да позволи на централата да работи, като не спазва европейските норми за емисии на серен диоксид и живак – замърсители, които тежко застрашават здравето на хората в региона и отвъд границите на България.

ТЕЦ „Марица изток 2“ изпуска до 2 пъти повече серен диоксид от допустимото при работа на пълна мощност. Това може да доведе до над 200 случая на преждевременна смърт годишно не само в България, но и в съседни страни като Турция, Гърция и Румъния.

През 2023 г. централата е избълвала 523 кг живак във въздуха, а през 2022 г. – рекордните 1314 кг, което я поставя на второ място в Европа по емисии на живак, веднага след най-голямата централа в Полша.

Електроенергията от ТЕЦ „Марица изток 2“ е 1,6 пъти по-скъпа от пазарната цена в България в момента – тежест, която се компенсира от сметките ни за ток и държавна помощ.

Въпреки субсидиите, производството на електроенергия от въглища вече е икономически нерентабилно и изостава в конкуренцията с новите технологии.

Въглищата от Маришкия басейн са с толкова високо съдържание на сяра, че въглищните централи, които ги горят, никога няма да отговорят на съвременните стандарти за чистота на въздуха, отчитат от „Грийнпийс“ – България.

Днешното дело е повече от правен казус – то е пряко свързано с правото на българските граждани на чист въздух, икономическа справедливост и достойна енергийна трансформация.

През близо шестте години на делото, то стигна до Върховния административен съд, който поиска консултация с Европейския съд, след което беше върнато в съда в Стара Загора и сега отново е пред Върховния съд. Докато продължава съдебната сага, все по-ясно се вижда тенденцията, че енергията от въглища е икономически нерентабилна и трябва спешно да се планира поетапното извеждане на тецовете от енергийната система, добавят още от организацията.

„Време е правителството да признае реалността: светът се движи към по-чиста енергия. Задачата на управляващите е не да удължават живота на замърсяващите технологии, а да планират справедлив преход — с грижа за хората и засегнатите от замърсяването и климатичната криза общности, нови работни места и устойчиви инвестиции“, заяви Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс“ – България.

Присъединете се към нашия Телеграм

Служители на ТЕЦ „Марица изток 2“ подкрепиха протеста на обществените медии (ВИДЕО)

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
калин
калин
1 месец по-рано

почнахте пак с простотйите