
Решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи 25% мито върху всички вносни стомана и алуминий остави някои от основните търговски партньори на САЩ в надпревара за постигане на сделка, пише „BBC“.
САЩ са голям вносител на стомана, като внасят почти 1/4 от използваната в страната стомана, според данни на Американския институт за желязо и стомана. Зависимостта на страната от алуминия е дори още по-голяма.
Съседите Канада и Мексико, както и някои азиатски съюзници, са сред основните доставчици. Тръмп заяви, че последните тарифи ще влязат в сила на 12 март „без изключения или освобождавания“.
С малко повече от месец преди митата да влязат в сила, ето как реагираха някои страни:
Канада
Като един от най-големите доставчици на двата метала за САЩ, Канада има много за губене.
„Канада има допълнителни причини да бъде раздразнена, тъй като е най-големият доставчик на стомана и един от най-големите доставчици на алуминий за САЩ“, каза Дебора Елмс, експерт по търговия от Фондация Хинрих.
Министърът на индустрията на Канада Франсоа-Филип Шампан разкритикува решението, наричайки го „напълно неоправдано“.
В публикация в X той заяви, че канадската стомана се използва в ключови американски индустрии като отбраната, корабостроенето и енергетиката, което прави „Северна Америка по-конкурентоспособна и сигурна“.
Той добави, че Канада ще „защити нашите индустрии, както винаги сме го правили“, като предупреди, че отговорът на страната ще бъде „ясен и калибриран“.
Австралия
Въпреки че Тръмп заяви, че няма да прави изключения, изглежда, че Австралия може да бъде изключение от правилото.
Австралийският премиер Антъни Албанезе заяви, че е разговарял по телефона с Тръмп и че американският лидер обмисля освобождаване от митата.
Наричайки Албанезе „много добър човек“, Тръмп обясни, че САЩ имат търговски излишък с Австралия.
„Причината е, че купуват много самолети. Те са доста далеч и им трябват много самолети“, каза Тръмп. „Всъщност имаме излишък, това е една от малкото страни, с които сме в такава позиция.“
Въпреки че Австралия е най-големият износител на желязна руда в света, износът ѝ на стомана не е толкова значителен. Според Албанезе, австралийската стомана представлява около 1% от вноса на САЩ, въпреки че се използва от основен корабостроител на американската армия.
Великобритания и Европа
Все още няма официален отговор от британското правителство относно последните мита на САЩ, но търговската организация UK Steel заяви, че митата ще нанесат „опустошителен удар“ върху индустрията.
„САЩ са нашият втори по големина експортен пазар след ЕС. Във време на намаляващо търсене и високи разходи, нарастващият протекционизъм в световен мащаб, особено в САЩ, ще задуши нашия износ и ще навреди на приноса на стоманодобивния сектор към търговския баланс на Великобритания, който възлиза на над 400 милиона паунда (494 милиона долара)“, каза генералният директор на UK Steel Гарет Стейс.
На 6 февруари председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен реагира, като заяви, че „неоправданите мита върху ЕС няма да останат без отговор“.
„Те ще предизвикат твърди и пропорционални контрамерки. ЕС ще действа за защита на своите икономически интереси“, каза тя.
Според търговската група Eurometal, САЩ са вторият най-голям пазар за износ на желязо и стомана от ЕС. Тръмп наложи мита както на Великобритания, така и на ЕС по време на първия си мандат, но тези ограничения бяха облекчени по-късно от администрацията на Байдън.
Индия
Според министъра на стоманодобива на Индия Сандийп Паундрик, митата на Тръмп няма да окажат голямо влияние, тъй като Индия изнася малко количество стомана за САЩ.
„Колко стомана всъщност изнасяме за САЩ?“ каза Паундрик на индустриално събитие, според доклад на PTI.
„Миналата година произведохме 145 милиона тона стомана, от които 95 000 тона бяха изнесени за САЩ. Така че какво значение има, ако от 145 милиона тона не можем да изнесем 95 000 тона?“
Но не всички споделят това мнение. Председателят на Индийската стоманодобивна асоциация (ISA) Навийн Джиндал заяви, че е „дълбоко загрижен“, че ограниченията на САЩ могат да доведат до това, че производителите ще залеят индийския пазар с евтина стомана.
„Очаква се тези мита да намалят износа на стомана за САЩ с 85%, създавайки огромен излишък, който вероятно ще залее Индия – един от малкото големи пазари без търговски ограничения“, твърди Джиндал.
Южна Корея
Южна Корея е един от основните износители на стомана за САЩ, според Американския институт за желязо и стомана. Нейната стомана се използва от южнокорейски фирми като Hyundai, Kia, Samsung и LG, които имат фабрики в САЩ и Мексико.
На 6 февруари южнокорейският министър на търговията Чеонг Ин-кьо заяви, че Южна Корея ще „разгледа активно“ дали има възможност за преговори със САЩ – ден след като Министерството на индустрията проведе спешна среща със стоманодобивните компании.
През 2018 г., когато Тръмп наложи подобно 25% мито върху вносната стомана, Сеул получи освобождаване в замяна на годишна квота за внос.
Какво следва?
Не е ясно какви сделки могат да бъдат постигнати или какви изключения могат да бъдат предоставени през следващия месец.
„Драстичните действия на Тръмп поставиха останалата част от света в трудно положение“, казва Есвар Прасад, експерт по международна търговска политика от университета Корнел.
Анализатори смятат, че в дългосрочен план търговските партньори на САЩ могат да потърсят нови пазари, за да намалят зависимостта си от американския пазар.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Тръмп намалява милиарди от разходите за биомедицински изследвания