Русия отново предложи да предостави ваксини срещу COVID-19 на Северна Корея, след съобщения, че строгият ограничителен режим в азиатската страна е довел до крайна форма на глад сред населението, предава „BBC“.
До момента Пхенян упорито отказва ваксини и друг вид помощ, предложени от редица страни. Вместо това властите затвориха границите в опит да овладеят разпространението на вируса. Този ход обаче повлия сериозно на търговията с Китай, предвид факта, че Северна Корея от години наред разчита на Пекин за хранителни продукти, торове и горива.
Ким Чен-Ун призна, че понастоящем страната е изправена пред недостиг на храна, определяйки ситуацията като „напрегната„. Той коментира това миналия месец и призова гражданите да се подготвят за „най-лошия момент в историята на страната“, като направи сравнение със смъртоносния глад през 90-те години.
Според експерти международните търговски санкции оказват допълнителен натиск върху доставките на хранителни продукти. Неотдавна Русия се обърна към Северна Корея и заяви, не всеки би могъл да издържи на толкова крайни ограничения. Вчера руският външен министър Сергей Лавров сподели, че Москва е предлагала ваксини на Пхенян няколко пъти. Той също така повтори предложението си за предоставяне на ваксини, ако страната пожелае това. В отговор на това лидерът на Северна Корея заяви, че в страната му няма случаи на COVID-19, твърдение, което породи сериозни съмнения.
Както е известно, миналата седмица високопоставен служител беше уволнен заради неуточнен „тежък инцидент„, за който се смята, че е свързан с коронавируса. По-късно севернокорейските медии го назоваха като Ри Пьонг-Чол, висш военен служител. Миналия месец държавните медии в Северна Корея потвърдиха, че Ким Чен-Ун е освободил от длъжност и други свои служители заради пропуски, свързани с пандемията. Всички тези стъпки свидетелстват за сериозността на пандемията в Северна Корея. Междувременно стана ясно, че Китай и Южна Корея също са сред страните, които са предложило многократно ваксини на Пхенян.