Русия обмисля да приеме биткойна за търговията с природен газ и петрол

0
27
Биткойн
Биткойн. Снимка: Pixabay

Русия обмисля да приеме биткойна като метод за плащане при износа на нефт и природен газ, твърди високопоставен депутат пред „BBC“. Павел Завални уточни, че на приятелските“ държави може да бъде разрешено да плащат в криптовалутата или в местните си валути. По-рано тази седмица руският президент Владимир Путин обяви, че настоява „недружелюбните“ към Русия страни да купуват газ с рубли.

Смята се, че този ход има за цел да повиши стойността на руската валута, която през тази година се понижи с над 20%. Санкциите, наложени от Обединеното кралство, САЩ и Европейския съюз след инвазията на Русия в Украйна, доведоха до сериозен спад на руската рубла и повишиха разходите за живот. Въпреки това Русия все още е най-големият износител на природен газ и вторият по големина доставчик на петрол в света.

Завални, който е начело на комисията по енергетика на руската Държавна дума, обясни вчера, че в момента страната проучва алтернативни начини за получаване на плащания за износ на енергия. Той добави, че Китай и Турция са сред „приятелските“ страни, които „не са въвлечени в натиска, предизвикан от санкциите“. Завални коментира още:

От дълго време предлагаме на Китай да премине към разплащания в национални валути, а имено рубли и юани. При отношенията ни с Турция това ще бъдат лирите и рублите. Можете също да търгувате и с биткойни.“

Повече рискове

Според анализатори Русия може да извлече полза от приемането на популярната криптовалута, въпреки рисковете. Дейвид Броудсток, старши научен сътрудник в Института за енергийни изследвания в Сингапур, сподели позицията си: „Русия много бързо усеща въздействието на безпрецедентните санкции. Необходимо е да се подпомогне икономиката и в много отношения биткойнът се разглежда като актив с висок растеж.“ Въпреки това той също отбеляза, че стойността на биткойна се е променила с цели 30% през тази година. За сравнение, доларът се търгуваше в рамките на 5% спрямо еврото.

Съществуват и опасения, че руските олигарси може да използват виртуални валути, за да избегнат санкциите. Това принуди правителството на Украйна, както и американски и европейски политици, да поискат от платформите за криптовалути да забранят достъпа на всички руски потребители. Много компании обаче не смятат, че това е добър ход.

Някои обикновени руснаци използват криптовалутите като спасителен пояс сега, когато валутата им се срина. Много от тях вероятно се противопоставят на това, което прави страната им, и една такава забрана ще навреди и на тях.“, твърди Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на компанията за криптовалути „Coinbase“.

В сряда коментарите на Путин относно принуждаването на „недружелюбни“ държави да плащат в рубли доведоха до триседмичен връх на рублата. Много от съществуващите споразумения за доставка на газ обаче са договорени в евро и не засега е ясно дали Русия може да ги промени. Понастоящем ЕС разчита на Русия за 40% от своя газ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments