Рогозин: Знаем причината за дупката в „Союз“, но няма да ви кажем

0
267

Руската космическа агенция отказва да обясни какво е причинило дупката, която застраши запасите от въздух на Международната космическа станция (МКС) миналата година, въпреки че служители заявиха в сряда, че знаят отговора.

„Това, което се случи, е ясно за нас, но няма да ви кажем нищо“, заяви на среща в сряда Дмитрий Рогозин, ръководител на руската космическа агенция „Роскосмос“. „Взехме проби и анализирахме. Разбираме всичко, но няма да ви кажем нищо. И ние трябва да имаме своите тайни“. Новината съобщи държавната информационна агенция РИА Новости.

Двумилиметровата дупка, която позволи на въздуха бавно да изтича от орбиталната лаборатория, беше открита на 30 август в руския космически кораб „Союз МС 09“, прикрепен към станцията. Екипажът на борда успя бързо да запуши дупката без никакви неблагоприятни ефекти. Ако проблемът не бе решен навреме, целият въздух на МКС можеше да изтече само за 18 дни.

Първоначалните доклади сочеха, че дупката е резултат от космически отломки, но по-късно руските представители заявиха, че вероятно е причинена от небрежна ремонтна дейност – било на Земята или в Космоса. Тогава Рогозин обяви, че е възможно да става дума и за саботаж.

НАСА се нуждае от Русия, за да стигне до космическата станция. „Союз“ е единственият оперативен космически кораб, способен да пренася астронавти до и от ниска орбита около Земята, където се намира МКС. Руското „космическо такси“ струва на НАСА 82 млн. долара на пасажер.

В изявление в сряда следобед НАСА каза, че агенцията „работи в тясно сътрудничество с „Роскосмос“, за да гарантира, че подобни проблеми няма да се появят в бъдеще“.

Кийт Коувинг, редактор на NASA Watch – уебсайт, посветен на космическите новини – каза в сряда, че Русия най-вероятно не иска да си признае за дефект от тяхна страна.

„Нищо не е перфектно. Всичко, което можете да направите, е да се стремите да не се случи нещо“, каза той. „Проблемът беше намерен, той беше отстранен, той беше отстранен в кратък срок и животът на никой не беше застрашен.“

Рогозин каза в сряда, че руските космонавти също така са взели проби от района на пробойната. Частта от космическия кораб, в която е била открита дупката, не се връща на Земята, а изгаря при влизането в атмосферата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments