Революционен нов метод за кардиостимулация внедриха кардиолозите на Болница „Тракия“

0
75
Кардиостимулация
Кардиостимулация. Снимка: Болница "Тракия"

Напълно нов подход при лечението на пациенти, които имат нужда от стимулация на сърцето с пейсмейкър, навлиза в световната кардиология и вече се прилага в Болница „Тракия“. Първите няколко пациенти, преминали стимулация по новата методика, използваща директно проводната система на сърцето, показват много по-добри резултати, отколкото при стария метод на лечение с поставяне на пейсмейкър в дясната сърдечна камера, каза инвазивният кардиолог д-р Михаил Михалев.

„Съвременните схващания в кардиологията са, че за да постигнем най-близка до естествената стимулация на сърцето, трябва да предадем импулсите от пейсмейкъра директно в проводната му система. Досега разполагахме пейсмейкъра от дясната страна на междукамерната преграда или в сърдечния връх, стимулирайки сърцето през мускулната тъкан. Проводната система на сърцето обаче минава от лявата страна на тази преграда. С новата методика ние навлизаме в дълбочина на междукамерната преграда, успяваме да уловим проводната система и да подадем сигналите на пейсмейкъра директно в нея“, обясни д-р Михаил Михалев.

Кардиостимулация
Кардиостимулация. Снимка: Болница „Тракия“

Новият метод носи редица предимства за пациентите.

„Когато подаваме импулс по стария начин (от мускулната тъкан на дясната камера), съкращението на сърцето обикновено тръгва от върха към основата, което е напълно обратно на нормалното съкращение. При някои пациенти това води до неблагополучия при дългосрочно проследяване“, посочи д-р Михалев.

Вкарвайки импулса от пейсмейкъра директно в проводната система на сърцето, то започва да се съкращава по нормалния начин. Непосредствения резултат от новата методика е, че кардиограмата на пациента веднага става съвсем близка до нормалната кардиограма на пациента, докато старият вид стимулация дава твърде големи разлики в кардиограмата.

„Новата методика премахва тези разлики до такава степен, че лекарите, които не са запознати с нея, не могат да разберат, че пациентът има поставен пейсмейкър!“, подчертава д-р Михалев.

Това е съвсем нова методика, която в момента се налага в света.

„Очакванията са този нов метод да измести изцяло стария вид стимулация. Кардиолозите от Болница „Тракия“ са сред пионерите, които започват да я прилагат в България“, каза още д-р Михалев.

В продължение на година д-р Михаил Михалев се обучава в Клиниката по Кардиология на Александровска болница с ръководител професор Карамфилов и извършва поредица такива манипулации в Сектора по кардиостимулация под ръководството на д-р Светослав Куртев. В последствие двамата прилагат методиката и в Интензивния сектор на Кардиологичното отделение в Болница „Тракия“. Днес д-р Михаил Михалев прилага новия начин на кардиостимулация заедно с екипа на кардиологичното отделение и отчита отлични резултати. Кардиолозите използват регистриращата система на електрофизиологичната апаратура, с която разполага Болница „Тракия“. Благодарение на нея лекарите успяват да уловят сигналите на проводната система на сърцето и да интегрират пейсмейкъра по най-подходящия за работата му начин.

Колко пъти ще могат да се явяват на шофьорски изпит курсистите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments