Решението на САЩ да изтеглят войските си ужасява някои сомалийци

0
147
Военни сили
Снимка: Pixabay

Решението на президента Доналд Тръмп да изтегли американските войски от Сомалия през последните дни на неговото управление днес предизвика ужас у някои сомалийци, които призоваха напускащия поста президент на САЩ да отмени намерението си.

„Решението на САЩ да изтеглят войските си от Сомалия на този критичен етап в успешната битка срещу радикалната група „Ал-Шабааб“ и тяхната глобална терористична мрежа е изключително жалко.“, заяви пред „Reuters“ сенаторът Аюб Исмаил Юсуф, позовавайки се на събитията, свързани с атаките от страна на организацията, на която се приписват връзки с „Ал Кайда“.

„Американските войски допринесоха изключително много и оказаха голямо влияние върху обучението и оперативната ефективност на сомалийските войници.“, каза още Юсуф, който е член на Комисията по външни работи на сомалийския Сенат. Той отбеляза в публикацията си в Twitter новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, отправяйки остри критики към решението.

Засега правителството на Сомалия все още не е дало официален коментар какво мисли за решението да се изтеглят от територията на страната почти всички американски войници, наброяващи около 700 души,  до 15 януари. Уязвимото правителство на Сомалия, което се радва на международната подкрепа на много лидери, трябва да проведе парламентарни избори този месец и национални избори в началото на февруари, след което предстои да бъде проведено планираното изтегляне на 17-хилядната миротворческа сила на Африканския съюз.

По време на своя престой в Сомалия, членовете на Американската армия са подкрепяли най-вече Сомалийските специални сили, известни като Данаб, в операции срещу „Ал Шабааб“, чиито нападения в страни като Кения и Уганда са причинили смъртна на хиляди невинни граждани, включително американци.

Подкрепа за Сомалийските военни сили

Специалните сили на Сомалия изнемогват, предвид факта, че като цяло са слабо обучени и оборудвани и често напускат постовете си или биват въвлечени в надпреварата за власт между националните и регионалните правителства. Ако процесът по изтеглянето на чуждестранни войски стане перманентен, това ще окаже огромно влияние върху усилията за борба с тероризма, смята полковник Ахмед Абдулахи Шейх, който е бил начело на Данаб  в продължение на три години – до 2019 г. Той се борил рамо до рамо с американските сили, като по време на неговото командване двама американци и повече от сто от собствените му хора са загинали. Както американските, така и сомалийските сили са против плановете за  изтегляне на войските, разкрива още той.

Програмата на САЩ за разширяване на Специалните сили до 3000 души трябваше да продължи до 2027 г., но засега подробностите остават неясни. Въздушните удари вероятно ще продължат от бази в Кения и Джибути, които също биха могли да осигурят стартова подкрепа за трансграничните операции. Правозащитната организация „Amnesty International“ заяви, че от въздушните удари са загинали най-малко 16 цивилни лица през последните три години.

Оттеглянето на САЩ се случва по време на един доста размирен период в региона. Етиопия, която допринася основно за войските на мироопазващите сили и разполага с хиляди войски в Сомалия, е повлияна негативно от вътрешен конфликт, избухнал миналия месец. Тя вече е обезоръжила стотици свои миротворци. Сомалия е била опустошена от гражданска война през 1991 г., но намесата на мироопазващите сили през 2008 г. спомогна за учредяването на прохождащи правителствени структури, които позволиха въвеждането на постепенни реформи сред военните, като например биометричната система за заплащане на членовете на Армията и сформирането на Специалните сили (Данаб). Въпреки това все още има доста нерешени проблеми, които стоят на дневен ред, включително корупцията и политическата намеса. Може би оттеглянето на силите на САЩ ще принуди Сомалия да се изправи срещу тях, смята Ахмед Абдулахи Шейх, като вероятно това ще влоши сериозно отношенията между двете правителства.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments