Ръководство за печеливша политическа кампания

0
990
Политик
Политик. Снимка: Freepik.com

Как се печелят повече гласове по време на предизборна кампания и какви тактики могат да използват политиците, които нямат нищо против да манипулират избирателите си? На тези въпроси отговоря Диан Тодоров, който използва като отправна точка ръководството „Наръчник за предизборни кампании“ от времето на Марк Тулий Цицерон.

Авторът представя своя осъвременена версия на текста, но предупреждава читателите, че съветите в него не са свързани с идеализъм и морал. Публикуваме пълния анализ на Диан Тодоров без редакторска намеса:

„В светлината на отминалите поредни избори искам да ви представя моята гледна точка относно това как се печелят гласове.

Съществува подобно ръководство от времето на Марк Тулий Цицерон, озаглавено „Наръчник за предизборни кампании“. Предполага се, че авторът е неговият по-млад брат Квинт Тулий Цицерон, който съветва своя брат – по това време кандидат за консул. Без значение кой е авторът, бих искал да насоча вниманието ви върху неговото съдържание.

Този наръчник дава достоверна представа как работи политиката и предлага ценни съвети как биха могли се манипулират изборите. Тук не търсете идеализъм и морал, това са практически съвети, мръсни тактики, много актуални в днешната ситуация. Или както пише в Книгата на Еклисиаста – най-мъдрата част от Библията – „И няма нищо ново под слънцето.“

Осъвремених текста на Наръчника, като добавих също някои примери от българската политика. Написаното би било полезно за всички – нови, стари политици, партии и др.

Щом сте решили да влизате в политиката, уверете се, че имате подкрепата на вашето семейство, близки и приятели. На първо място, те са най-добре запознати с мръсните ви тайни и всички слухове тръгват оттам. Освен това семейството ви показва в добра светлина пред избирателите.

На следващо място, търсете поддръжници сред хора с добра репутация и влияние. Добре е да ви виждат в тяхната компания. Включително и сред влиятелни чуждестранни лидери. Тук класически пример е ББ, който непрестанно изтъква, че Путин и „Тайпи” го смятат за свой приятел. Разбира се, след специалната операция Путин вече не се споменава като много желан приятел. Доколко турският президент е приятел на ББ, също не е много сигурно. Борисов изтъква, че Ердоган заради него не е пускал тълпите бежанци в България, но вероятно Турция съзнателно е насочвала тези хора към Гърция и Италия, което едва ли е повод за хвалба, тъй като не е било коректно спрямо нашите европейски партньори.

Хората с добра репутация трябва да агитират за вас, да ви препоръчват, защото не можете да огреете навсякъде. Спомнете си кой ви дължи услуга и му напомнете, че сега е моментът да ви я върне, но сторете това деликатно, за да не обидите някоя чувствителна душа. На други обещайте да се отблагодарите за помощта им, когато спечелите изборите, за да бъдат мотивирани да работят във ваша полза.

Както казва авторът на Наръчника, три неща гарантират гласове: услуга, надежда и лична привързаност. Задължеността работи дори и при оказана дребна услуга. На тези, които те подкрепят заради надеждата, кажи, че го оценяваш и им благодари, а други пък биха те харесали заради излъчването, идеите, собствената ти харизма, младост, образованост и т.н. Не можем да изброим всички причини, но трябва да проучим какво стимулира хората и да го използваме по най-добрия начин.

Трябва да се обърне специално внимание на бизнесмени, финансово проспериращи, получаващи щедри обществени поръчки. Във всеки град има работодатели, които контролират вота на работниците си. Убедиш ли ги, че можеш да бъдеш полезен за тях, те ще застанат зад теб. Това важи с пълна сила за местните избори, където бизнесът има огромни интереси. Но трябва да разграничаваш онези, които само привидно изглеждат важни, но нямат обществен ресурс, който да контролират.

Също така е важно младите избиратели, които още не са се определили, да бъдат непрестанно ухажвани. Те имат огромен потенциал. Като антипример ще посоча падащите проценти подкрепа на БСП поради застаряващия електорат.

Разчитай на познанства, които създаваш по време на предизборната кампания, тъй като ще срещнеш хора, които няма да срещнеш на друго място и по друг повод. Само глупак не би се възползвал от ситуацията.    

Не се срамувай да използваш хора, с които почтените не биха разговаряли, казва авторът на Наръчника. Но това важи само по време на кампания. Така че да не се ограничаваш само до определен кръг избиратели, това гарантира провала ти. Използвай различни групи по интереси и виж кои са техните лидери. Почти всеки може да бъде спечелен, с изключение на твърдия електорат на опонента. Търси подкрепа във всеки град, село, квартал. Посети ги, опознай ги, добро впечатление прави, ако успееш да запомниш имената и лицата им. Направи се, че те интересува какво ги вълнува. Говори с тях на техния език – „Вие сте прости и аз съм прост, затова се разбираме.” Очевидно авторът на цитата е прав, тъй като постоянно печели изборите. Но не подценявай хората. Те биха те подкрепили, само ако вярват, че ще извлекат полза от теб. Работи и за бъдещи поддръжници, винаги има следващи избори. Работи за разнообразие от хора около теб, тъй като качеството също е важно. Благодари на идващите по своя воля, а твоите работници задължи да доведат и роднините си, ако не да гласуват за теб, то поне да създават усещане за масовка на събранията. Но не забравяй, че политиката е пълна с измама и предателство от зората на времето. Някои привидно работят за теб, а доносничат на противника, а други са с теб само от интерес. Както казва Епихарм: „Не се доверявай на хората твърде лесно“.

Помисли и за тези, които не те харесват, напр. защото са близки с твоя опонент. Към последните прояви добронамереност и загриженост, пък била тя и фалшива. На хората, които си обидил, кажи, че това не е било лично, а просто такива са били обстоятелствата.

Ласкай хората без никакъв срам, те обичат това, във всеки има доза егоцентризъм. Дори и да знаят, че е неискрено, пак е приятно усещане. Това важи в пълна степен за грозните жени  –  те знаят, че не са достатъчно привлекателни, но пък кой не обича комплименти – това ще им остане. Ласкателството и подмазвачеството не са приятни черти в нормалния живот, но са изключително необходими и приемливи в политиката. Както казва британският „Гардиън” за ББ – „той се старае да бъде приятел с всички и да спечели благоразположението на Европа с чар и ласкателство”. Трябва да му се признае, че е обигран, все пак е ученик на ТЖ.

Работи неуморно, бъди на разположение ден и нощ, ще почиваш след изборите. Обещавай всичко на всички. Спечели и консерватори, и прогресивните, убеди както елита, така и обикновените хора. Авторът на Наръчника казва, че избирателите очакват да им обещаеш нещо и ще бъдат разочаровани, ако не го направиш. По-късно винаги можеш да се оправдаеш с обстоятелствата, важното е да се домогнеш до заветната властова позиция. От друга страна, залагай на абстрактните обещания, от които по-лесно би могъл да се измъкнеш, като кажеш, че си имал съвсем друго предвид. Отказвай само в екстремни случаи, усуквай, обещавай и кажи, че ще се реваншираш непременно. Ако много се налага, отказвай любезно, и то само в краен случай. Друг велик римски политик, Кота, казва, че би обещал всичко на всеки, освен ако някакво задължение не му попречи, но ще изпълни само тези обещания, от които има полза.

За да си добър политик, трябва да си добър оратор. Не може да се разчита единствено на медиите да ти излъскат имиджа. Използвай всичко, за да достигнеш до най-широка аудитория – телевизия, социални медии и всичко, за което се сетиш. Опознай слабостите на противника и ги използвай. Виж положителните и отрицателните му страни и използвай вторите /секс скандали, корупция и т.н./, за да нахраниш гладната за зрелища публика. Очерняй противника при всеки възможен случай. Избирателите трябва да вярват, че другите са негодници без капка морал.

И както казах – надежда. Всеки мечтае за по-добър свят, трябва да дадете надежда на хората. Когато се разочароват след изборите, това вече ще е без значение за вас, ако сте спечелили. По-късно ще мислите за следващите избори. И отново класикът ББ – „Хората видяха обедняването и искат надежда”. Ловък е, умее да си играе със страховете и надеждите на хората, лесно няма да се отървете от него.

Всички тези тактики, макар да изглеждат неморални, не са незаконни. Както в древен Рим, и у нас съществува корупция, обиди на личностна основа, грозни нападки и използване на компромати по време на предизборна кампания. Политикът трябва да има много здрави морални устои, за да запази почтеността си, но за какво му е нужна тя – девалвирала валута.

Разбира се, купеният вот също е част от изборния процес, но не го препоръчвам, защото съществува риск да станете клиент на прокуратурата. Ако опонентите ви използват подкупи, ги заплашете със съд и затвор или поне с арест. Злите езици твърдят, че ББ бил изключително стресиран при зрелищния му арест.  

Не се обезкуражавайте от възможността опонентите ви да купят гласове. Както казва авторът на Наръчника, дори и при най-корумпираните избори има избиратели, които твърдо вярват в избраника си и не могат да бъдат купени.

Колкото и невероятно да звучи за някои, една от най-видимите форми на корупция в Древен Рим е купуването на изборни гласове. Там това ставало чрез предоставяне на хранителни продукти /спомнете си за кебапчетата/, организиране на зрелища и раздаване на пари. Най-известните обвинени в корупция политици са Публий Корнелий Сула и Публий Автроний Пет, които дори са лишени от консулски права и възможност да се кандидатират за консулска длъжност в бъдеще. Корупцията се посочва донякъде като причина, довела до гражданската война в Рим. За Цезар хронистите също твърдят, че бил замесен в афера с подкупи. Добре би било, ако е само Цезар…..

Разбира се, тези правила не са подходящи за всеки кандидат-политик. Не при всички ще сработят. Ако имате други идеи, не се колебайте да ги споделите във ваш наръчник, от който други кандидат- политици да се възползват, включително и някои от нас, ако решат да се занимават с политика.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments