„Работещи гладни“ излизат на протест: журналисти от БТА, БНТ и БНР искат 15% ръст на заплатите

На 15 май трите обществени медии спират работа и ще блокират кръстовището пред СУ

0
113
Журналисти
Журналисти. Снимка: Архив

Национален протест на работещите в трите обществени медии – Българската телеграфна агенция (БТА), Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР) ще се проведе в София на 15 май, четвъртък, от 12:00 ч. Той ще е с настояване за осигуряване на допълнителни средства от държавния бюджет за увеличение на възнагражденията.

Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, главният икономист на конфедерацията Любослав Костов, Любомир Мирчев, председател на Националния радио-телевизионен синдикат към КНСБ, Елица Досева, синдикален председател на организацията на КНСБ в БНР, Анета Паунска, синдикален председател на организацията на КНСБ в БТА, Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“, Кирил Бинев, председател на НФ „Култура“ към КТ „Подкрепа“, Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“ представиха исканията на работещите в трите медии на провела се днес пресконференция в Националния пресклуб на БТА.

Организатори на протеста са синдикалните организации на КНСБ и КТ „Подкрепа“ в БТА, БНР и БНТ.

Акцията ще бъде под надслов „Трудът в медиите има стойност“ и ще се проведе на кръстовището пред сградата на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Движението в района ще бъде блокирано. В същия час е планирано и провеждане на протестни акции в страната от регионалните центрове на БНР и БНТ и пресклубове на БТА.

По време на протеста ще се проведе „протестно студио“ и ще бъде направена символична „промяна на програмната схема на обществените медии“ с първите издания на пилотните предавания: „Денят започва без пари“, „100% будни и бедни“, „Преди всички с ниски доходи“, Спортни новини, на които ще бъдат обявени рекордьорите за най-ниско заплащане, „Прогноза за времето на безпаричие“, Риалити „Шоуто на изтеклата заплата в Канала“ и др. Всички депутати са поканени да се включат като гости в предаванията.

Искането на работещите в обществените медии включва ръст на възнагражденията от 15%, каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. По думите му нужните средства от държавния бюджет са: за БНР – 5 млн. лв., за БНТ – 6 млн. лв. и за БТА – 3 млн. лв. Общо сумата е 14 млн. лв.

„Целта не е да се увеличи заплащането само на журналистите, но и на оператори, режисьори, техници, певци, оркестранти. Тъй като трудът в медиите е с обществена значимост, не може да се дели, и затова поставяме искане за ръст на заплатите и на работещите в частните медии с поне 15%„, отбеляза Капитанов.

Той допълни още, че ще бъде искана среща и с министъра на финансите, за да бъдат обсъдени вариантите и възможностите исканото увеличение да се случи. Ако няма такава среща, протестиращите ще очакват финансовият министър да дойде на протеста в четвъртък. Капитанов прикани депутати от управляващата коалиция също да присъстват на протеста и да се запознаят на място с исканията на протестиращите.

Въпрос на политическа воля е, а не на числа, каза главният икономист на Любослав Костов. Въпреки, че бюджетът за тази година вече е приет, парите може да бъдат осигурени с постановление на Министерския съвет, буфери има, стана ясно от думите му.

„С аргументи на масата в тристранен диалог трябва всяка година да се извоюва такъв ръст на заплатите, че да съответства на тенденцията в частния сектор. След като се осигури това, синдикатите и работодателите ще могат да обсъдят как да се разпределят парите и „какво значи това съобразно договореностите в колективния трудов договор“, допълни още главният икономист на КНСБ.

Костов даде пример със заплащането в медиите в други европейски държави:

  • Средна брутна работна заплата в националната телевизия в Испания е 5658 лв.
  • Репортери, журналисти и редактори при стаж пет години и половина в Германия взимат средната брутна заплата в размер на 5775 евро.
  • В Хърватия за същата работа – 1300 евро средна брутна заплата.

„Ръстът на заплатите у нас не само в медиите, но и в други обществени сектори изостават спрямо средноевропейския“, обясни Костов.

Спешно трябва да се спре обезценяването на труда на работещите в обществените медии. За това призова Анета Паунска, синдикален председател на организацията на КНСБ в БТА, която е с близо 30-годишен стаж в агенцията. Щатът за младши репортер е 1300 лв. – това ниско заплащане не мотивира кадрите да останат на работа за дълго. Такива не достигат, журналистите са принудени да обучават непрекъснато новопостъпили, обясни тя и допълни, че изоставането на заплатите е драстично и те не са актуализирани с години.

„През годините е имало увеличение, което обаче не може да компенсира рязкото обезценяване“, подчерта Паунска. Според нея възнагражденията на работещите в обществените медии трябва да бъдат обвързани със средната за страната с над 120%.

За музикален звукозапис щатна заплата, след последното увеличение, е 1247 лв. щатна заплата, редактор – 1318 лв., старши редактор – 1525 лв. След осигуровките такава заплата не стига за храна, каза синдикалният председател на организацията на КНСБ в БНР Елица Досева. Бяхме работещи бедни, после станахме работещи мизерни, сега сме работещи гладни, описа ситуацията с доходите тя.

Присъединете се към нашия Телеграм

Участък на АМ „Тракия“ в област Пазарджик сее смърт! Това алармира бащата на Сияна

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments