Протестиращият Боб Чан: Бях завлечен принудително в китайското консулство в Манчестър

0
46
Хонконг протести, интернет
Хонконг

Протестиращ мъж на име Боб Чан, сподели, че не е имал намерение да влиза в сградата на китайското консулство в Манчестър по време на продемократичната демонстрация, проведена в неделя, която е била придружена с прояви на насилие. Чан разказа по време на пресконференция, че е бил завлечен принудително на територията на консулството и пребит от неизвестни за него мъже, вследствие на което е получил тежки наранявания, изискващи хоспитализация, пише „BBC“.

Мъжът сподели публично за случилото се само ден след като британски депутат обвини един от най-високопоставените дипломати на Китай в участие в скандала. В разрастващия се спор Китай твърди, че е имало опити за незаконно влизане в консулството.

По време на пресконференцията, организирана от няколко британски депутати, Чан, гражданин на Хонконг, заяви, че инцидентът го е наранил физически и психически. Пострадалият твърди, че е бил бит от маскирани мъже пред консулството, някои от които според него са се опитвали да унищожат протестните лозунги на демонстрантите. Боб Чан сподели още:

След това те ме завлякоха принудително в сградата на консулството. Държах се за портите, където ме ритаха и удряха, но не можах да издържа дълго. В крайна сметка ме издърпаха и събориха на земята. Усетих удари и ритници от няколко мъже. Други протестиращи се опитваха да ми помогнат, но безуспешно. Нападението беше прекратено едва когато един мъж, който се оказа униформен служител на полицията се намеси. Нека да го кажа още веднъж, за да е ясно – бях принудително завлечен в консулството, не съм се опитвал да вляза по свое желание.“

Полицията в Манчестър съобщи, че около 40 протестиращи са се събрали пред консулството – малка дипломатическа сграда, която е на територията на Обединеното кралство, но в нея не може да се влиза без разрешение. Около 16:00 ч. местно време полицията е съобщила, че група мъже са излезли от сградата, а един мъж е бил завлечен на територията на консулството, след което там е бил нападнат. Изявлението гласи още, че поради опасенията за безопасността на нападнатия мъж, служителите на реда са се намесили и са го извели от територията на консулството.

Боб Чан казва, че е шокиран от инцидента и се страхува безопасността на членовете на семейството си, които все още се намират в Хонконг.

Демонстрантите, много от които са от Хонконг, сложиха начало на протестите си в момента, в който в Пекин беше открит тържествено конгресът на управляващата Комунистическа партия. Говорител на консулството в Манчестър заяви, че протестиращите са окачили обиден портрет на китайския президент на главния вход на сградата. По-късно Пекин обяви, че служителите на консулството са били подложени на тормоз, като подчерта, че е имало опити за проникване с взлом на територията на консулството. В изявлението се казва още, че Китай е „направил постъпки“ пред правителството на Обединеното кралство, за да гарантира безопасността на дипломатическия си персонал.

Междувременно високопоставеният депутат от Консервативната партия Иън Дънкан Смит разкритикува дипломатическата реакция на правителството на Обединеното кралство относно инцидента. Той заяви остро по време на пресконференцията, че реакцията е била „напълно неадекватна“. Дънкан Смит допълни, че според него министъра на външните работи Джеси Норман е трябвало да бъде „завлечен“ в парламента, за да реагира на ситуацията. Той обясни в заключение, че срещата между Обединеното кралство и китайски официален представител относно инцидента е довела до остра размяна на реплики.

Миналата година Обединеното кралство създаде нова визова система, която предоставя на около 70% от населението на Хонконг правото да живее, работи и учи с възможност за получаване на гражданство. До момента над 100 000 души са пристигнали в страната, тъй като влиянието на Пекин върху бившата британска колония продължава да се засилва, особено след въвеждането на спорния закон за националната сигурност.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments