Проливен дъжд възпрепятства спасителните дейности в Турция

0
37
Разрушения в Турция
Разрушения в Турция. Снимка: T.C. Millî Savunma Bakanlığı, Facebook

Спасителите се борят с проливния дъжд и сняг, докато се надпреварват с времето, за да намерят оцелели след разрушителното земетресение в Югоизточна Турция, съобщава „BBC“.

Повече от 4300 души загинаха, а 15000 бяха ранени в Турция и зад границата в Сирия, след като земетресението удари в ранните часове на понеделник. Световната здравна организация предупреди, че броят на жертвите може да нарасне драстично, тъй като спасителите откриват още жертви.

С настъпването на деня спасителните екипи засилват търсенето на оцелели. Много хора в зоната на бедствието са били твърде уплашени, за да се върнат в сградите.

Трусът с магнитуд 7,8 удари в 04:17 часа местно време в понеделник на дълбочина от 17,9 км близо до град Газиантеп, според Геоложката служба на САЩ. Сеизмолозите казват, че това е едно от най-големите земетресения, регистрирани някога в Турция, където е известно, че най-малко 2921 души са загинали. Оцелелите разказват, че са били необходими две минути, за да спре трусът.

Повторен трус се усети с магнитуд 7,5 и епицентърът му беше в района на Елбистан в провинция Кахраманмарас.

Когато се зазори във вторник, движението беше спряно по главната магистрала към турския град Марас, близо до епицентъра на труса. Смята се, че районът е един от най-засегнатите в околността. Колите от време на време пълзяха напред, мокрият път се осветяваше от ярки червени стопове.

Все още малко спасители са стигнали до тази част на Южна Турция и всички се опитват да стигнат възможно най-бързо, за да оценят щетите и да окажат жизненоважна помощ. Един екип за търсене и спасяване на път за града, чийто ван е натоварен със специализирано оборудване и консумативи, сподели пред „BBC“, че са нетърпеливи да стигнат до там и да започнат да търсят оцелели, но нямат представа колко лошо всъщност е засегнат районът и какво ще бъде опустошението, когато пристигнат.

Почти 8000 души са били спасени от повече от 4700 разрушени сгради, съобщи в последното си изявление турският орган за управление на бедствия и извънредни ситуации (AFAD).

Докато вторичните трусове продължават, спасителите в някои райони ровят в развалините с голи ръце в търсене на оцелели. Но условията на замръзване възпрепятстват усилията за търсене.

В южната провинция Хатай „Агенция Ройтерс“ съобщи, че под купчина отломки се е чул женски глас, викащ за помощ.  Докато плаче, жителката Дениз е казвала:

„Вдигат шум, но никой не идва.“

„Опустошени сме, опустошени сме. Боже мой… Те викат. Казват „Спасете ни“, но ние не можем да ги спасим. Как ще ги спасим? Никой няма от сутринта.

В турския град Османие, близо до епицентъра, проливен дъжд затрудни спасителите, докато претърсваха развалините в търсене на оцелели. Градът остана без електричество, след като започна студът и дъждът. Едно семейство лагерува на улицата – въпреки минусовите температури – тъй като се страхуват от вторичните трусове, които предизвикват срутването на друга сграда. Всеки път, когато са усещали вторичен трус, семейството се приближава по-близо до средата на улицата.

Собственик на хотел в града сподели пред „BBC“, че от 14 гости, отседнали тази нощ, само седем са били открити.

Държави по света изпращат подкрепа в помощ на спасителните усилия, включително специализирани екипи, кучета за наблюдение и оборудване. Но земетресението е причинило значителни щети на три летища в цяла Турция, създавайки предизвикателства и за доставките на помощ.

Вече е известно, че най-малко 1400 души са убити в Сирия, където милиони бежанци живеят в лагери на турската граница.

След международен призив за помощ президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обяви, че 45 държави са предложили подкрепа. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за международен отговор, като каза, че много от семействата, засегнати от бедствието, „вече имат остра нужда от хуманитарна помощ в райони, където достъпът е предизвикателство“.

Европейският съюз изпраща екипи за търсене и спасяване в Турция, а спасители от Холандия и Румъния вече са на път. Обединеното кралство заяви, че ще изпрати 76 специалисти, оборудване и спасителни кучета.

Франция, Германия, Израел и САЩ също обещаха да помогнат. Руският президент Владимир Путин предложи помощ както на Турция, така и на Сирия, както и на Иран.

Турция се намира в една от най-активните земетръсни зони в света. През 1999 г. земетресение уби повече от 17000 души в северозападната част на страната, докато през 1939 г. 33000 души загинаха в източната провинция Ерзинджан. Това земетресение беше достатъчно силно, за да се усети чак до Кипър, Ливан и Израел.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments