Прокуратурата проверява кардиолог за фалшиви операции

0
246
Болница
Снимка: Pixabay

Специализираната прокуратура обяви, че се самосезира след разследване на Нова телевизия за неправомерно поставяне на стентове за разширяване на кръвоносните съдове на здрави хора в Многопрофилната болница за активно лечение в Пазарджик.

В неделя „Нова телевизия“ излъчи журналистическо разследване, според което кардиологът Петър Лазов поставял стентове по безкръвен метод на хора със сърдечни проблеми, но е слагал такъв апарат и на напълно здрави хора. Според данните в репортажа здравната каса плаща на болниците 4500 лв. за тази процедура, а лечебните заведения дават до 15% от тези пари на лекаря, който я извършва. В конкретния случай д-р Лазов получавал близо 50% от сумата – по около 2000 лв. за интервенция с продължителност около половин час, твърдят от „Нова телевизия“.

Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ трябва да установи дали са налице данни за извършено престъпление по Наказателния кодекс, съобщиха от прокуратурата. Предстои да бъдат снети обяснения на лекари и медицински работници, да бъде проверена цялата медицинска документация и наложената практика на лечение на страдащи от сърдечни заболявания.

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ следва да установи дали структурата, управлението, дейността и организацията на медицинската помощ в болницата съответстват на Закона за лечебните заведения, Закона за здравето, Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки и подзаконовите актове за тяхното прилагане. Ще се проверява спазването на медицинските стандарти и начинът, по който лечебното заведение е разходвало бюджетните средства.

На Агенцията за държавна финансова инспекция е възложена цялостна финансова ревизия в болницата в Пазарджик.

„Това е подла, лъжлива, скълъпена история с цел да злепостави мен, както и да злепостави отделението и болницата. Смятам да съдя въпросните журналисти“, заявява в отворено писмо до медиите инвазивният кардиолог д-р Петър Лазов.

Той подчертава, че не е поставял стентове на здрави артерии, и допълва, че при проверка на дейността на отделението с лекота ще се установи, че значителен процент – над 50% от процедурите, завършват без поставяне на стент съобразно състоянието на пациента.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments