Проф. Тодор Кантардижев препоръчва: Пийте витамин Д, а тест за COVID да се прави след 4-ия ден на контакта

0
432
Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: Правителствена информационна служба

PCR тестът трябва да се прави поне след 4-ия ден след установяване на контакт на заразен, а не по-рано. Причината – резултатът винаги би бил отрицателен, обясни проф. Тодор Кантардижев по време на брифинг на Националния оперативен щаб в здравното министерство. Той сравни COVID тестовете с тези за бременност и поясни, че няма как да бъдат положителния на следващия ден след контакта.

Проф. Кантардижев призова да не се създава паника и добави още едно към трите „Д-та“ от пролетта – дисциплина, дистанция, дезинфекция, а сега в есенно-зимния сезон е нужно да се добави и още едно „Д“: Витамин Д. По думите му обаче не трябва да се прекалява, защото високите дози може да са опасни:

„Дозата за възрастни е до 4 капки на ден, а за деца – до 2. Взима се с 10-15 дни и след това се прекъсва за седмица.“

Маските не носят 100% сигурност, но понижават риска от заразяване, смята експертът. И коментира въпроса, зададен в социалната мрежа, как е възможно в 36 лицензирани лаборатории в страната да се направят толкова много тестове.

Публикация
Снимка: Facebook

„В публичното пространство хора, които не са добре запознати, приказват много работи за PCR тестовете, като последното широко коментирано е как може толкова малко лаборатории да са направили толкова много тестове. Има Национална референтна лаборатория, която отговаря за този контрол. Когато лаборатория ни увери, че има условия и възможности за тестове, всички първи положителни тестове се изпраща в Националната, за да бъдат потвърдени. Тогата Националната лаборатория изпраща в Министерството писмо, за да бъде тя включена в легитимните лаборатории, които правят тези тестове. Това са 65 лаборатории, които са в заповед на министъра на здравеопазването. Този списък се обогатява постоянно. 17-те национални референтни лаборатории са акредитирани с европейски сертификат. Има много сложна система за качеството. 185 лаборатории докладват ежедневно своите положителни случаи. Те са частни, но дейността им се контролира качествено и държавата ги задърли да внасят данните за резултатите, за да имаме пълна картина за разпространението в страната.“

Според проф. Кантардижев това, което ще спаси здравната система, са антигенните тестове. Коментарът му е по повод най-новите и бързи тестове, които се предлагат у нас.

„Те са до 20 лв. за доказване антиген на коронавирус. Тях ги тестваме в Националния център. Ако тестът е положителен, то човекът може да зарази. Този тест може да хване и няколко дни преди проява на заболяването. Те са най-добри за училища, джипита и на мястото на грижата – приемните отделения на болниците и Бърза помощ. Това е най-доброто, което може да реши въпроса. В момента грип няма. Грипът започва циркулацията ноември месец, декември има първо епидемично разпространение и пикът е януари или февруари. В момента е за коронавирусния тест. Не е скъп и тряба широко да се използва.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments