Проф. Станева: Трудно може да се определи кое във ваксината на „AstraZeneca“ предизвиква тромбоза

0
89
Ваксина на
Ваксина на "AstraZeneca". Снимка: Архив

Винаги, когато лекар получи информация за сериозни и нежелани ефекти, се притеснява. Очаква се да се получат данни за повече странични ефекти в момента, когато ваксината влезе в масова употреба. Това се отнася за всички лекарствени препарати, коментира ръководителят на Клиниката по ангиология в болница „Токуда“ проф. д-р Милена Станева в ефира на „bTV“. Според нея е трудно да се определи кое точно вещество във ваксината на „AstraZeneca“ предизвиква страничния ефект.

Ситуацията сега е следната – за кратък период имунизацията се приложи при голям брой пациенти и е нормално чуденето какви действия трябва да се вземат, смята проф. д-р Станева. По думите й обаче ползите са повече, отколкото вредата. Тя обаче очаква да бъде дефинирана фокусната групата, при която „AstraZeneca“ не трябва да бъде прилагана.

„Сигурна съм, че ЕМА ще излезе с препоръки коя точно група е застрашена и при коя група от населението да не се прилага тази ваксина. Или евентуално с много голямо внимание да се прилага.“

В момента специалистите проверяват дали е безопасно прилагането на втора доза от друга ваксина, а именно иРНК, информира проф. д-р Станева. Тя даде за пример Франция, където е решено на жените под 60 години, които са приели първа доза от „AstraZeneca“, да им се поставя втора доза от иРНК ваксината. Английските здравни власти са решили пък в страната им да не бъдат имунизирани жени под 30 години с оксфордския препарат.

Досега в ЕМА е било съобщено за общо 222 случая на тромбози и тромбоцитопении на фона на над 34 милиона имунизирани, отчете проф. д-р Милена Станева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments