Проф. Кантарджиев с прогноза: До края на лятото ще има около 2 милиона ваксинирани у нас

0
192
Проф. д-р Тодор Кантарджиев
Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести професор Тодор Кантарджиев изнесе онлайн лекция на тема „Ваксини, имунизации – от основните принципи към новите разработки“. По време на нея той коментира:

„Спадът на антителата след имунизация не е болка за умиране – човек остава защитен. Ниското им ниво в кръвта няколко месеца след преболедуване или ваксинация не значи, че вече не си предпазен“.

Професорът уточни, че се очаква до края на лятото да има около два милиона ваксинирани в България. Според него популярните мутации на COVID-19 не пречат на ваксината. Той допълни, че най-вероятно няма да се налага да се ваксинираме всяка година срещу коронавирус. Кантарджиев обясни:

„Кръв от ваксинирани убива британския вариант“.

Професорът каза още, че на 10 000 заразени само един е възможно да се разболее повторно. По думите му пандемията от COVID-19 е показала нагледно как можеше да изглежда света, ако не съществуваха ваксините. Тогава постоянно щяхме да носим маски, да се дезинфекцираме и изолираме и пак нямаше да има ефект. Той е категоричен, че ваксината срещу коронавирус в никакъв случай не е вредна. Директорът допълни:

В Европа няма да се допусне ваксина, която предизвиква нежелани реакции”.

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести обясни, че колкото е по-опасен и смъртоносен един микроб, толкова той е антигенно близък. Той уточни, че когато той е много смъртоносен, към него се изработва доста по-лесно ваксина. Колкото микроорганизмът е по-слабо смъртоносен, толкова е по-генетично разнороден.

Според думите на професора е противопоказно да се ваксинират онкоболни на химиотерапия, хора приемащи имуносупресори, защото те са с потисната имунна система и няма как да формират имунен отговор. Преболедувалите коронавируса също трябва да изчакат три месеца преди да се имунизират, защото имунитетът и при тях е слаб. Той разясни как се отразява COVID-19 на бременните жени:

„Когато майката има антитела срещу дадена инфекция, природата е направила така, че бебето да получава три пъти по-голямо количество от тях. През първата година то е защитено от всякакви инфекции, които е прекарала майката”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments