Проф. Галин Цоков: Да подкрепим българските учители, за да продължат делото на Ботев

0
35
Проф. Галин Цоков в Карлово
Проф. Галин Цоков в Карлово. Снимка: МОН

„Христо Ботев е не само революционер, поет и родолюбец, той е просветител и един от иновативните учители на своето време“.

Това заяви образователният министър проф. Галин Цоков по време на честванията по случай 176 години от раждането на великия българин в Калофер. По-рано през деня той поднесе цветя и пред Даскал Ботевата къща в Карлово.

Министър Цоков сподели, че Ботев не е само революционер и поет, но и просветител и един от иновативните учители на своето време. Той подчерта значението на учителството в живота на Ботев и отбеляза, че то е било в кръвта му. Историографите утвърждават, че Ботев се е родил в една от стаите на калоферското училище, а буквално пъпът му е бил хвърлен в него.

Проф. Цоков подчерта също така ролята на баща на Ботев – просвещенеца и учителя Ботьо Петков, в неговото израстване. Той посочи, че още на 18 години Ботев започнал да преподава в украинското село Задунаевка и оставил ярка следа в съзнанието на местните хора. Днес улицата, на която е живял, местното училище и дори футболният отбор в селото носят името на Христо Ботев.

Министърът на образованието подчерта, че Ботев е въвеждал иновативно обучение в българското училище и го е разглеждал като светиня, която трябва да бъде свободна и автономна. Той цитира и думите на поета Георги Марков, че историята на България се пише от учителите и призова за подкрепа на съвременните образователни лидери, които да продължат делото на Ботев.

На тържествата присъстваха и министърът на културата Кръстю Кръстев, кметовете на Карлово и Калофер – д-р Емил Кабаиванов и Драгомир Боев, народни представители и други държавни длъжностни лица. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments