Приеха държавния план-прием за новата учебна година, ето какви специалности предлагат училищата

0
636
Ученици
Ученици. Снимка: Искра.бг

Предложенията на Регионалното управление на образованието /РУО/ в Бургас за държавния план-прием за учебната 2022/2023 година бяха приети на редовно онлайн заседание от състава на Комисията по заетост към Областния съвет за развитие. Те бяха докладвани от директора на РУО-Бургас инж. Виолета Илиева.

От плана става ясно, че в област Бургас за учебния период прием за осми клас ще се реализира в 53 училища, сред които 17 професионални гимназии, 6 профилирани гимназии (от които една частна), 25 средни училища (от които едно вечерно), 4 обединени училища, НУМСИ „Проф. Панчо  Владигеров”. Финансиращ орган на училищата са общините, МОН и Министерството на културата.

В ПМГ „Акад. Никола Обрешков”, профил Математически, с прием в пети клас, е спазено изискването броят на местата на учениците да не надхвърля 2% от броя на учениците, завършващи IV клас в областта, за съответната учебна година. Предложен от училището и одобрен от финансиращия орган – община Бургас, е прием от три паралелки.

Училища, в които ще се предлага за първи път обучение по професии за учебната 2022/2023 г. са: СУ „Никола Й. Вапцаров” в Айтос (Дизайнер/Интериорен дизайн), СУ „Иван Вазов” в Бургас (Асистент на лекар по дентална медицина), СУ „Петко Росен“ (Дизайнер/Интериорен дизайн), СУ „Епископ Константин Преславски“ (Дизайнер/Рекламна графика), СУ „Константин Петканов“ (Спедитор-логистик/Спедиция, транспортна и складова логистика), ГКПИ (Програмист на роботи/Програмиране на роботи), ПГХТ „Акад. Н. Д. Зелинский“ (Химик-технолог/Технология на хомеопатичните и фитопродукти), ПГЕЕ „Константин Фотинов“ (Програмист на роботи/Програмиране на роботи), СУ „Любен Каравелов“ в Несебър (Дизайнер/Интериорен дизайн), ПГТ „Иван Вазов“ в Несебър (Сътрудник социални дейности/Социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания) и СУ „Никола Йонков Вапцаров“ в Приморско (Екскурзовод/Екскурзоводско обслужване).

Училището, в което ще се предлага за първи път обучение по профили за учебната 2022/2023 г., е СУ „Христо Ботев“ в Карнобат, с профил Природни науки.

Очакваният брой на завършващите седми клас ученици в област Бургас е 4125. Приемът за учебната 2022/2023 г. в осми клас е 3900 ученици, които да бъдат разпределени в 150 паралелки.

Планираните паралелки в осми клас, различни от дневна форма на обучение (т.нар. дуално обучение) в Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас, специалност Електротехник/Електрообзавеждане на производството ще бъде разкрита 1 паралелка и 4 задочни паралелки в училищата ПГМКР „Свети Никола“ в Бургас (Корабостроителен техник/Корабостроене-0,5 и Корабен техник/Корабни машини и механизми-0,5), Професионална техническа гимназия (Техник на енергийни съоръжения и инсталации/Топлотехника-топлинна, климатична, вентилационна и хладилна–1, Електромонтьор/Електродомакинска техника-1) и в Професионална гимназия по сградостроителство и инсталации „Пеньо Пенев“ (Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации/Топлотехника-топлинна, климатична, вентилационна и хладилна-1).

Защитените специалности от професии за учебния период в училищата от област Бургас ще бъдат: Професионална гимназия по транспорт в Бургас (Монтьор на подемно-транспортна техника/Пристанищна механизация), ПГМКР „Свети Никола“ (Корабоводител/Корабоводене-морско и Корабен техник/Корабни машини и механизми), ПГЕЕ „Константин Фотинов“ (Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника/Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника), ПГТ „Иван Вазов“ в Несебър (Сътрудник социални дейности/Социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания).

Инж. Илиева докладва и за специалности от професии с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда за учебната 2022/2023 г. Това са ПГ по селско стопанство „Златна нива“ в Айтос (Техник-растениевъд/Трайни насаждения), ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас (Готвач/Производство на кулинарни изделия и напитки и Ресторантьор/Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения), Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника (Техник по транспортна техника/Автотранспортна техника), ПГСАГ „Кольо Фичето“ (Строителен техник/Водно строителство), ПГМКР „Свети Никола“ (Организатор по експлоатация на пристанищата и флота/Експлоатация на пристанищата и флота), ПГХТ „Акад. Н. Д. Зелинский“ (Химик-технолог/Технология на фармацевтични и парфюмерийно – козметични продукти), Професионална гимназия по транспорт (Техник по транспортна техника/Автотранспортна техника и Техник по транспортна техника/Електрически превозни средства), Професионална техническа гимназия (Техник на енергийни съоръжения и инсталации/Топлотехника-топлинна, климатична, вентилационна и хладилна и Електромонтьор/Електродомакинска техника), СУ „Константин Петканов“ (Спедитор-логистик/Спедиция, транспортна и складова логистика), ПГТ „Иван Вазов“ в Несебър (Ресторантьор/Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения и Готвач/Производство на кулинарни изделия и напитки), ПГТ „Алеко Константинов“ в Поморие (Ресторантьор/Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения и Готвач/Производство на кулинарни изделия и напитки).

Предложението за държавен план-прием е съобразено с възможностите на училищата от област Бургас, от гледна точка на сграден фонд и материално техническа база, които да осигуряват пълноценен образователен процес на учениците.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments