При -15 градуса и силен вятър: Как планинските спасители са успели да намерят изчезналия мъж във Витоша?

2
9086
Акция по спасяване във Витоша
Акция по спасяване във Витоша. Снимка: Планинска спасителна служба

Акцията по спасяването на младия мъж във Витоша е била изключително трудна, разказа Милен Братанов от Планинската спасителна служба и началник на спасителна база „Алеко“ на Витоша за „NOVA“. Именно той е ръководил операцията, в която са участвали 32-ма планински спасители и петима планински водачи. Условията са били тежки – търсили са го при -15 градуса и силен вятър. Те са намерили мъжа измръзнал, но жив. Той е бил спешно хоспитализиран в УМБАЛСМ „Пирогов“.

Мъжът е бил 27 часа навън, разкри още Братанов и добави: „Твърди, че е прекарал нощта в снежна пещера, а в светлата част на деня е опитал отново да слезе. Той сам се е окопал и си е направил заслон. В планините условията са много трудни, ние самите се чудим как е успял човек да издържи в тези условия. Работихме 12 часа по случая. Мъжът не е неопитен, изкарал е курс за планински водач, не е за първи път в планината.“

Младият мъж е знаел приблизително къде се намира, но заради намалена видимост, не е могъл да се ориентира. Той е имал техника за навигиране и е знаел как да я използва. Към момента спасителите не знаят каква е версията му за изчезването, но благодарение на телефонен разговор, който е провел с близките си, планинските спасители са успели да локализират от клетката къде се е намира – тя е обхващала южния склон на Витоша.

Акция по спасяването
Снимка: ПСС

Същевременно от планинската спасителна служба разпространиха следната информация:

На 21 декември 2021 г. в 07:30 ч. в Централния денонощен пост (ЦДП) на Планинската спасителна служба (ПСС) при БЧК, чрез тел. 112, е получен сигнал за турист в неизвестност на Витоша. Последният контакт с изгубения е бил предната вечер около 22:00 ч., когато същият се е намирал някъде между вр. Купена и вр. Скопарника. Поради лошите метеорологични условия (температура -15°C, силен вятър и намалена видимост), той казва на свой приятел, с когото говори по телефон, че ще се върне към изходната точка на неговия преход – с. Железница.

Изчезналият е тръгнал от с. Железница в посока Черни връх около 15:00 ч. на 20 декември, а на следващата сутрин в 07:00 ч. става ясно, че все още не се е прибрал. Няма връзка и с телефона му. Около 08:00 ч. от база „Алеко“ излизат двама дежурни планински спасители с моторни шейни, които да огледат маршрутите източно от Черни връх. Метеорологичните условия са изключително лоши – температурата е около -15°C, със силен СЗ вятър и видимост около 10-20 м. В 10:30 ч. от София тръгват още 10 планински спасители към с. Чуйпетлово със задача да претърсят южните склонове под върховете Черни връх, Скопарника и Ярловски купен.

Акция по спасяването
Снимка: ПСС

Междувременно от ЦДП е отправено искане, чрез ГДПБЗН – МВР, към мобилните оператори за локализиране на мобилния телефон на издирвания. Получената информация от тях даде ясна насока от коя страна на планината да се проведат издирвателните действия. Около 14:00 ч. издирвания успява да проведе кратък разговор по телефона със семеството си и периметърът на търсене беше значително ограничен. Всичко това даде възможност в 18:00 ч. той да бъде открит жив на предполагаемото място, южно от вр. Скопарника, в циркуса на изворите на р. Струма.

Състоянието му е сериозно – хипотермия, сериозни измръзвания по крайниците и откритите части на тялото и крайно изтощение. Оказана му е спешна долекарска помощ и след труден транспорт до билото, е натоварен в отоплената кабина на снегоходната машина на РВД. В 21:00 ч. пострадалият е предаден на линейка на Спешна медицинска помощ, а в 22:25 ч. е приет по спешност в реанимацията на УМБАЛСМ „Пирогов“ в стабилно състояние. Акцията приключи в 23:45 ч. след прибирането на всички участващи и проведен разбор на проведената операция.

В спасителната акция взеха участие 32-ма планински спасители, както и петима планински водачи от Асоциация „Планини и хора“ (АПХ). Използвани бяха три моторни шейни, две снегоходни машини (на РВД и на „Витоша ски“), всички пет налични автомобила на ПСС в гр. София и много лични автомобили на планинските спасители и планинските водачи от АПХ. Общото времетраене на спасителната акция беше 14 часа и 45 минути.

ПСС при БЧК благодари на всички 32-ма планински спасители, на планинските водачи от АПХ, на ГД ПБЗН-МВР, на ВИВАКОМ, на РВД и на „Витоша ски“ за сърцатата работа и безценната помощ, благодарение на която беше възможно спасяването на човешки живот.“

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Златка
Златка
2 години по-рано

Имаше коментар!Хората апидженяват Витоша!Не само Витоша!В случая мъглата е била проблем!Винаги съм казвала ,това е най опасната ситуация !И ако нямаш ХПС!Трудно можеш да се оправиш!И зимата не е за сам човек една такава рискована разходка!И Тарзан е загинал по своята пътека!Не бъдете самонадеяни!

Жоро
Жоро
2 години по-рано

Същото се случи и с мен на 30 метра преди заслон Самара. Силен вятър, снеговалеж и мъгла с видимост под 5 метра. Заслона не го намерих, не виждах и пилоните загубих ориентация, беше най – малко минус 15 градуса. Ясно бе че се загубих, за късмет се появи метеоролога на Черни връх и ме придружи до Конярника. Сърдечни благодарности!
От тогава има ли мъгла похода приключва!!!