Президентът за оръжията: Тези, които взимат решения, да се съобразят със сигурността на българите

0
60
Президентът Румен Радев
Президентът Румен Радев, Снимка: Президентство; Архив

„За мен е много важно и за всички българи да чуем дебатите, да чуем доводите на политическите сили и на аргументите, с които те ще вземат своето решение. Много важно е да отчитаме мястото на България, много важно е да отчитаме, че България има историческа диаспора в Украйна. Много важно е да се запази разумът във вземането на едно такова решение.“

Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Пловдив по повод въпроса с изпращането на военна помощ в Украйна. Той беше помолен да тълкува коментара си от 1 май, в който посочва: „Не трябва да търпим политически шарлатани да използват за своя употреба страстите на войната.“

„Първо трябва да е ясно, че още в първите часове на войната, аз събрах на консултативна среща управлението на страната и много ясно и категорично осъдихме агресията на Руската федерация в Украйна. България е лоялен член и на Европейския съюз, и на НАТО, и е солидарна с нашите партньори и съюзници, но имам чувството, че много хора говорят без да имат собствено мнение. Ако нашите партньори им кажат – „не, не трябва да се предоставят оръжия, защото е опасно и има ескалация“, те ще кажат – „не, не трябва“. Ако им кажат „трябва да предоставите веднага оръжие“, те почват да правят точно това.“, обясни той.

Според държавния глава хората, които насаждат милитаристични настроения, непрекъснато настояват за предоставяне на оръжия.

„За разлика от тези партньори България е много по-близо до този конфликт. Реално имаме обща граница по Черно море. За разлика от нашите партньори, ние имаме огромна историческа диаспора. Някои от тях са зависими на около 6% от руския газ, като например Испания, но ние сме много, много по-зависими.“, изтъкна Радев.

Президентът подчерта, че тези, които взимат решение, трябва да се съобразят преди всичко със сигурността на българите и това е позицията, от която трябва да се водят.

„Други според мен го правят от невежество без да преценяват изобщо какъв е рискът. Могат ли да отговорят каква е противовъздушната отбрана от Дуранкулак до София например. Всички българи, които живеят на тази територия – каква е стъпката на тяхната защита. Има ли нещо, което да пази небето над тях? Какво е състоянието на нашата изтребителна авиация – знаем какво се случваше през годините и до какво състояние е докарана. Те отчитат ли го? Докога нашите съюзници ще бъдат тук? Военновъздушните сили на Нидерландия са тук до края на май – а след това има ли други планирани? Каква е нашата радарна система, какво е състоянието на нашите радари?“

Нека тези хора си отговорят на тези въпроси, призова държавният глава.

„Ако ги знаят, тогава означава, че тяхното поведение е безотговорно. Ако не ги знаят – значи е просто невежество.“

Попитан какво ще се случи, ако БСП напусне коалицията, Радев отвърна, че процедурата е описана в Конституцията: „Но аз мисля, че ръководството на БСП ще намери такава формулировка, която хем да не носи отговорност, ако се прати нещо, хем да остане в коалицията.“

Европа трябва да излезе с общо решение след спирането на руския газ към част от държавите членки, категоричен е президентът. Според него Европа е закъсняла, защото кризата е чукала на вратата от много време.

„Руската страна предупреждаваше отдавна за това, което можеше да се случи, но не я оправдавам, защото това е грубо нарушение на договора. Но въпросът е какво направи България при положение, че знаеше, че има потенциална такава опасност и сега какво можем да направим? Трябва да видим какви ще са последствията – „Булгаргаз“ има лиценз за търговец – сключи ли „Булгаргаз“ договор за директна доставка за май? Ако го беше сключил, каква щеше да е цената – най-вероятно 70 евро. Има ли сега в момента договори с посредници? Защо се появиха посредници? (…) Ако се окаже, че наистина посредниците влизат в играта, нещо, за което се говореше още с отстраняването на предишното ръководство на „Булгаргаз“, дали това не е целенасочено? Каква ще е цената, защото ако наистина скочи с 30%, стотици хиляди българи и малки предприятия, структуроопределящи индустрии са на ръба. Как ние ще понесем този удар? Ако решението е нови заеми за раздаване на помощи – все някога икономиката ни ще рухне.“, предупреждава Радев.

Двата български военни завода имат капацитет и ресурс да ремонтират бойни машини на пехотата, отговори на журналистическо питане Радев и уточни: „Въпросът е до какво ниво. Касае се не за обикновен ремонт, а трябва да има резервни части. Доколкото съм запознат част от тези резервни части могат да се произвеждат тук, но останалите са обект на внос.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments