Президентът Радев е доволен от анализа за състоянието на армията

0
94
Годишен анализ на състоянието на армията
Снимка: Министерство на отбраната

Президентът Румен Радев присъства по време на представянето на годишния анализ на състоянието на армията. Той обяви, че е доволен от чутото, предаде „БНР“. По думите му анализът го е впечатлил с откровеност, обективност и визионерство, каквото се прави отнапред.

Според държавния глава е необходимо да се обърне внимание на проекта за сухопътните войски и на възможността за повече летателни часове за пилотите. Той коментира:

„Нальотът продължава да бъде опасно малък. Има опасност учебната ни авиация тази година да остане без самолети, което обезсмисля проектът за изтребители. Закъснението е на лице вече с бойните машини на пехотата. Има още много работа.“

Военният министър Красимир Каракачанов добави, че модернизационният проект за бойните бронирани машини за Сухопътните войски ще остане за следващото правителство. По думите му с обновените СУ-25 и изтребителите МиГ-29 и идването на 8-те нови Ф-16 военните се надяват да преодолеят проблема с достатъчното часове във въздуха.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов също отбеляза, че има проблеми с тренировките на новите пилоти. Той обаче смята, че пречките ще бъдат преодолени.

„Тенденцията на повишаване на способностите на Българската армия е положителна. Отчетохме динамична, трудна и предизвикателна година. Общата оценка е, че армията ни се справи блестящо със своите задачи, за което благодаря от сърце на командирите от всички степени.“

„Всички задачи се изпълняваха в сложната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19. Сблъскахме се с редица предизвикателства, но фокусът ни бе насочен най-вече към запазване живота и здравето на хората, без да се нарушава носенето на бойното дежурство, ритъма и качеството на работата в Министерството на отбраната, щабовете и формированията от Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната“, добави той.

През 2020 г. са се провели над 270 учения, 25 от които с международно участие. За първи път от почти две десетилетия се е провело мащабното тактическото учение с бойни стрелби на 61-ва Стрямска механизирана бригада „Балканска Стена -2020” с над 2 500 военнослужещи и 700 единици бойна и спомагателна техника, както и практическата стрелба с противокорабен ракетен комплекс „Рубеж“. Ключови моменти в бойната подготовка са също военноморското учение с международно участие „Бриз – 2020“, съвместното българо-румънско противоминно учение „Poseidon – 2020“ и тактическото учение на флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море – 2020“.

Началникът на отбраната открои и ученията на Военновъздушните сили с международно участие „Green Bridge“ и „Blue Bridge“, както и съвместната българо-американска летателна тренировка „Тракийско лято“. По стандартите на Съюзното командване на НАТО по операциите успешно е била сертифицирана Сухопътна тактическа група за специални операции от състава на Съвместното командване на специалните операции.

Българските военни контингенти в мисии и операции зад граница са били сертифицирани и са изпълнили задачите.. Българският контингент в Афганистан на два пъти се е предислоцирал – през октомври пое охраната на Предната оперативна база „Далке“, а през декември се развърна за охрана на летище Баграм.

„Продължихме успешното си участие в операциите и мисиите на НАТО и ЕС“, отбеляза адмирал Ефтимов.

Успешно са били изпълнени общо 97 задачи по оказване помощ на населението при бедствия, тежки зимни условия, потушаване огнища на пожари, наблюдение от въздуха, въздушен транспорт и задачи по неутрализиране на открити на територията на страната невзривени бойни припаси. В тях са участвали около 826 военнослужещи и 239 единици техника. Унищожени са 353 броя невзривени бойни припаса от различен тип и калибър.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments