Преврат в Мианмар: ООН предупреждава мианмарската хунта за „тежки последици“

0
94
Сграда на ООН
Сграда на ООН. Снимка: Pixabay

ООН предупреди военните сили на Мианмар, че ще има „тежки последици“ за всеки брутален акт на потушаване на продължаващите там протести срещу преврата. Специалният пратеник на ООН Кристин Шренер Бъргенер заяви, че „правото на гражданите да организират мирни събирания трябва да бъде изцяло спазено“.

Достъпът до интернет в Мианмар беше възстановен рано тази сутрин, след като беше прекъснат за втора поредна нощ. Хунтата редовно блокира мрежата, в опит да потуши несъгласието след преврата, извършен на 1 февруари.

Предупреждението от страна на специалния пратеник на ООН дойде по време на проведено телефонно обаждане вчера с участието на заместник главнокомандващия генерал Сое Уин. Бъргенер подчерта, че прекъсването на достъпа до интернет „подкопава основните демократични принципи„.

Напрежението в Мианмар продължава под формата на протести след военния преврат, при който хунтата свали новоизбраните лидери, включително дългогодишният борец за демокрация Аун Сан Су Чжи заради предполагаема измама по време на изборите. Въпреки това до момента военните сили не са предоставили никакви доказателства в подкрепа на тези свои твърдения.

Протестиращите недоволни граждани отново излязоха по улиците тази сутрин, като тълпи се събраха в много градове, включително Янгон и Мандалай. Репортери на „BBC“ съобщиха, че монаси са били забелязвани да се разходжат по улиците на Янгон, като обстановката около тях е била сравнително спокойна. Междувременно извън града част от протестиращите са били запечатани в кадри, лежащи на релсите, в опит да спрат движението на обществения транспорт. Според „Reuters“ влаковите линии между Янгон и южния град Мавламин са били блокирани в резултат на техните действия.

Военните главнокомандващи обявиха строги наказания за онези, които се противопоставят на лидерите на преврата, като заявиха, че хората, които пречат на силите за сигурност да изпълняват задълженията си, могат да получат до 20 години затвор, а тези, за които се установи, че предизвикват страх или безпокойство в обществото, са заплашени от лишаване от свобода за срок от три до седем години. В събота военните сили злоупотребиха с правомощията си и предприеха извършване на арести, обиски и да задържане на недоволни граждани за повече от 24 часа без решение на съда, като същевременно призоваха журналистите да не описват действията им като преврат.

През последните дни в страната се наблюдава и нарастване на проявите на насилие, като се съобщава, че силите за сигурност са изстреляли многократно гумени куршуми, за да разпръснат тълпите. По официална информация жителите в няколко града са създали групи за нощно наблюдение, за да възпрат тълпите, за които се говори, че са изпратени от военните, за да всеят смут сред населението.

Защо достъпът до интернет беше спрян?

Изключването на интернет връзката снощи е част от мерки, насочени към потушаване на нестихващото недоволство срещу преврата и задържането на много лидери, включително Су Чжи, чиято партия спечели решителна победа миналия ноември. Достъпът до Facebook, който подходящо място за организиране на кампании за гражданско неподчинение, беше ограничен скоро след преврата. Използването на други социални мрежи като Twitter и Instagram също беше възпрепятствано. Активистите се опасяват, че подобен тип информационни затъмнения може да допринесат за арестуването на повече хора.

Основният доставчик на телекомуникационни услуги „Telenor“ заяви, че повече няма да актуализира информация на уебсайта си, свързана с прекъсването на интернет. Екипът на компанията подчерта, че настоящата ситуация е „объркана и неясна“ и добави, че безопасността на служителите е „основен приоритет“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments