Престрелки между финансовото министерство и президентството заради Бюджет 2021 г.

0
279
Министерство на финансите/Президентство
Снимка: Министерство на финансите/Президентство

Днес президентът Румен Радев направи коментар за Бюджет 2021 г., който предизвика отговор на финансовото министерство. Държавният глава заяви:

„Правителството предлага разоряващ бюджет за следващата година и огромни харчове без цели, без план, без ясни процедури и без обосновка на резултатите от тези харчове.“

Броени часове по-късно от министерството на финансите заявиха, че администрацията на президента е съгласувала бюджета без да изпрати бележки. Те обявиха:

„По повод критичните оценки от страна на президента на Република България Румен Радев за предложения от Министерството на финансите проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2021 г. и Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2021-2023 г., представляваща мотивите към него, Ви информираме, че Администрацията на президента съгласува документите в съответствие с чл. 32 от Устройствения правилник на МС и неговата администрация без да са изпратени бележки.“

Документ
Снимка: Министерство на финансите

По повод тази информация, от прессекретариата на държавния глава посочиха:

„Позицията на Министерството на финансите и на народни представители от управляващото мнозинство, според които предложеният проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2021 г. е бил съгласуван с президентската администрация, представлява откровена и груба манипулация на фактите.

Администрацията на президента няма отношение към предварителното съгласуване на държавния бюджет, освен в частта, засягаща бюджета на самата президентската институция.“

Междувременно в 17:00 часа в Министерския съвет започна брифинг, на който присъстват вицепремиерът Томислав Дончев, социалният министър Деница Сачева, просветният министър Красимир Вълчев, както и представители от министерствата на финансите, на здравеопазването и на земеделието. Темата – проектобюджетът на държавата за следващата година.

Дончев сравни критиката на държавния глава с „Котката на Шрьодингер“, която е хем жива, хем не е.

„Той едновременно подписва одобрение на бюджет 2021 и го критикува, наричайки го „разочароващ“…Ако следваме препоръките на г-н президента е хем правилно, хем неправилно. По време на пандемия не е хубаво човек да се шегува със заболявания, но нашата демокрация има куп болести.“

Според Дончев в бюджета имало заложени мерки в подкрепа на хората и на бизнеса и пита какво разочароващо има в това. Според него най-безспорните мерки са тези, които стигат до всеки.

От министерството на здравеопазването добавиха, че по бюджета на ведомството през 2021 г. са предвидени повече от 120 млн. допълнителни разходи за заплати на служителите и допълнителни средства за тестове и изследване на кръвна плазма.

„Допълнително в държавния бюджет е предвиден буфер от над 600 млн., предназначен за преодоляване на пандемията. Осигурена е устойчивост за дейностите, които са в обхвата на основния аспект.“

Припомняме, че Бюджет 2021 г. не е критикуван единствено от държавния глава. Редица икономисти посочиха, че в него няма заложени цели и се раздават пари на парче. Според икономиста от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов

привидно бюджетът включва големи дефицити в година на криза„но маскира факта, че правителството е обявило за временни едни мерки и като че ли след това те ще изчезнат, но това изглежда политически много трудно“. Според него въпросът се крие в това, че когато шоковото събитие отмине, трябва да се има ясна идея как да се възстанови стабилността на публичните финанси. И посочи:

„Нямаме визия за стимули по отношение на инвестициите и създаването на работни места.“

Влязохме в COVID кризата като държавата с втория най-нисък дълг в Европейския съюз, посочи икономистът. Според него обаче това няма да ни помага вечно и прогнозира, че влизаме в ситуация, в която за 4 години ще имаме доста сериозен натрупан дефицит и нов дълг

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments