Премиерът на Хаити подаде оставка след сриването на закон и ред

0
23
Ариел Хенри, Хаити
Ариел Хенри. Снимка: Фейсбук

Министър-председателят на Хаити Ариел Хенри се съгласи да подаде оставка след седмици на нарастващ натиск и нарастващо насилие в бедната страна, съобщава „BBC“.

Новината идва, след като регионалните лидери се срещнаха в Ямайка в понеделник, за да обсъдят политическия преход в Хаити. В момента Хенри е блокиран в Пуерто Рико, след като е бил възпрепятстван от въоръжени банди да се върне у дома. Във видео обръщение, в което обяви оставката си, Хенри призова хаитяните да запазят спокойствие. В него той казва:

„Правителството, което ръководя, ще подаде оставка веднага след установяването на преходен съвет.“

И още:

„Искам да благодаря на хаитянския народ за възможността, която ми беше предоставена. Моля всички хаитяни да запазят спокойствие и да направят всичко възможно, за да се възвърнат мирът и стабилността възможно най-бързо.“

Хенри, който ръководеше страната уж временно от юли 2021 г. след убийството на бившия президент Жовенел Мойс, многократно отлагаше изборите, заявявайки, че първо трябва да се възстанови сигурността. Много хаитяни се съмняваха, че той управлява страната толкова дълго без избран президент.

Тежко въоръжени банди стегнаха хватката си по улиците на столицата Порт-о-Пренс и атакуваха главния затвор, за да помогнат на хиляди затворници да избягат. Те поискаха и оставката на неизбрания премиер. Столицата Порт-о-Пренс и околностите са в едномесечно извънредно положение, като полицейският час е удължен.

Матиас Пиер, бивш министър на изборите в Хаити, съобщи новината за оставката на Хенри в програмата Newsday на BBC, преди тя да бъде потвърдена публично. Той определи настоящата ситуация в страната като „много несигурна“. И подчерта:

„Полицейските сили са слаби и повече от 40 полицейски управления са унищожени. Армията е много ограничена и не е оборудвана; членовете на бандата заемат по-голямата част от центъра на Порт-о-Пренс и някои правителствени щабове. Много скоро хората ще останат без храна, лекарства и… медицинска помощ.

Пиер съобщи още, че бандите сега настояват да бъдат част от всяка нова сделка за споделяне на властта, добавяйки, че подобно политическо споразумение е невъзможно без „подкрепата“ на международни въоръжени сили.

Хенри беше в Кения, за да подпише споразумение за разполагането на международни сили за сигурност, които да помогнат за справяне с насилието, когато коалиция от банди атакува полицейски участъци и щурмува два от най-големите затвори в Хаити. Самолет, на който Хенри се возеше, беше спрян да кацне след продължителни атаки на международното летище в Хаити. Оставката му се очаква от няколко дни. Групата от карибски нации Caricom изясни позицията си, че от тях той се смята за пречка за стабилността на Хаити и че ще трябва да се оттегли, за да може да започне преминаването към преходен съвет

Първоначално искането на Белия дом беше Хенри да се върне в Хаити, за да наблюдава преходния процес, но свирепостта на битките в страната промени мнението на Вашингтон през последните дни. Без подкрепата нито на Държавния департамент на САЩ, нито на неговите съседи, стана ясно, че Хенри няма друга алтернатива, освен да се оттегли.

Ариял Хенри изрази желание да се върне в Хаити, но ситуацията със сигурността трябва да се подобри, преди той да може да го направи, според САЩ, които участваха в преговорите в Кингстън в понеделник. Високопоставен американски служител издаде, че Хенри е взел решение да се оттегли още в петък, но е изчакал официално съобщение, за да могат да се проведат разговори.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отпусна още 100 милиона долара (78 милиона британски лири) на подкрепяните от ООН сили за сигурност от 1000 души, които се очаква Кения да ръководи в Хаити. Стана ясно, че предложеният принос на САЩ към силите за сигурност сега възлиза на 300 милиона долара след изявлението на Блинкен, с още 33 милиона долара, отпуснати за хуманитарна помощ.

Говорейки след срещата, председателят на групата Caricom и президент на Гвиана Ирфаан Али изтъкна:

„Потвърждаваме оставката му след създаването на преходен президентски съвет и назначаването на временен министър-председател.“

Президентът Али коментира, че преходният президентски съвет ще има двама наблюдатели и седем члена с право на глас, включително представители на няколко коалиции, частния сектор и гражданското общество, и един религиозен лидер.

Съветът е упълномощен да назначи „бързо“ временен министър-председател, уточни той и добави, че всеки, който възнамерява да се кандидатира на следващите избори в Хаити, няма да може да участва.

Надяваме се съветът да проправи пътя за първите избори в Хаити от 2016 г., пише още изданието.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments