Премиерът Главчев: Служебното правителство няма да поема непредвидени функции в изборния процес

Основната задача на кабинета остава провеждането на честни избори

0
19
Димитър Главчев
Димитър Главчев. Снимка: Министерски съвет

„Няма да приема вменяване на функциите на служебното правителство по организацията на изборите, каквито не са предвиден в изборното законодателство“, заяви премиерът Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание.

Той припомни, че основна задача на служебния кабинет е провеждането на честни и свободни избори и, че в Изборния кодекс ясно е посочено кой има водеща роля – Централната избирателна комисия. Главчев бе категоричен, че ролята на изпълнителната власт е дотолкова, доколкото трябва да се осигури материално-техническото обезпечаване на процеса – транспортиране на изборни книжа, осигуряване на бюлетини, осигуряване на нормалното протичане на процеса, да бъдат проведени изборите по ред, предвиден в Изборния кодекс.

Премиерът отбеляза, че вече е избран и координатор за целия процес – министър Карадимов, който ще следи за провеждането на вота и координацията между ресорните министерства.

Заедно с осигуряването на изборния процес, министър-председателят заяви, че друга основна задача на служебния кабинет остава и решаването на текущите проблеми на хората. Той припомни, че правителството вече изпълни ангажимент за разчистването на терена на детската болница. Премиерът обеща скоро да отиде на място и да провери как ще продължат процедурите.

„Ще работим с ускорени темпове, за да се реализира това, което можем в нашия мандат да направим“, подчерта премиерът.

„Проблемът с недостига на вода в Кочериново и околните села вече е решен“, съобщи още Димитър Главчев. „Когато решим даден проблем на хора от едно населено място, те казват, че държавата работи. Не трябва да има „прехвърляне на топката“ между институциите. Така че ще продължим да търсим решение на проблемите на хората  като работим всички органи на властта“, изтъкна още Главчев.

Днес на заседанието бяха приети промени в Закона за защита на потребителите, чрез които в нашето законодателство се транспонира ключова европейска директива, която защитава колективните интереси на потребителите и касае т.нар. колективни искове.

„С Директивата за колективните искове се дава възможност на хората да се обръщат към оправомощен орган, който да предяви иск за обезщетение от тяхно име. Съгласно проекта на закон оправомощени органи да водят такива искове ще бъдат Комисията за защита на потребителите и сдружения на потребителите, които отговарят на определени изисквания“, заяви министър-председателят.

Първи нови влакове от 20 години: България подписа договор за 20 нови електрически мотрисни влака

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments