Председателят на ССЗБ: Няма диалог с Министерство на правосъдието

0
804
Председател на ССЗБ Ясен Тодоров
Председател на ССЗБ Ясен Тодоров. Снимка: Искра.бг

Надзиратели и служители в затворите излязоха на протест в цялата страна. Демонстрацията им се състоя в 09:00 часа тази сутрин пред местата за лишаване от свобода. Председателят на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България /ССЗБ/ Ясен Тодоров, който пристигна за недоволството в Бургас, коментира пред журналисти:

„Исканията са поставени от години. Те са в реда на проблемите, които срещаме в работата си. На места имаме недокомплект. След смяната на режима на работа от смесен режим към 12-часов се получи, че на места няма достатъчен брой надзиратели. Колегите са в по-малка бройка отколкото са постовете. Това не е навсякъде, наблюдава се в някои от затворите. Проблем, който се оказа също е, че с този състав служителите на някои от затворите не могат да си ползват полагаемият годишен отпуск. Няма състав, който да им осигури регламентираните почивки за дежурствата като почивка за физиологични нужди, обяд или вечеря.“

Сред другите натрупани проблеми са постоянното ходене на работа, въпреки че на служителите в затворите е било обещано режим на дейността им, а именно – дневна смяна, нощна смяна, 3 дена почивка, според който не би трябвало да се появява извънреден труд, но реално при липсата на хора почват да се викат служители в почивка и се получава пак извънредна смяна, добави Тодоров. По думите му не се работи със служителите и в посока на тяхното професионално обучение.

Тодоров е категоричен, че няма диалог с Министерство на правосъдието и оттам категорично са заявили, че няма да има увеличение на заплатите. Чуйте:

Според председателя на Синдикално дружество Затвор-Бургас Христо Георгиев основните проблеми са свързани с лошите условия на труд и незаинересоваността на Главната дирекция и правосъдния министър за всичките искания на служителите. Според него срещата в министерството е била симулация на диалог, като от синдиката настояват за такъв, но конструктивен.

„12-часовата смяна означава увеличаване на разходите за един служител, сред които за път и транспорт. Един служител дава между 300 и 400 лева за транспорт. С тази реформа ни беше обещано да бъдем на 2 работни дни на 3 почивка. Това обаче не се случва и се оказва, че работим през ден – 1 ден работим, 1 ден почиваме. Вече съм така цяла седмица. Това създава напрежение в състава и той не може да си почине“, добави Георгиев.

Той смята, че проблем е и агресията срещу служителите в затворите. Чуйте:

На протеста имаше представители и на Синдикалната федерация на служителите в МВР. Генади Тенев от местния синдикат е категоричен, че подкрепят протеста.

„Естествено СФСМВР подкрепяме протеста и исканията на нашите партньори от ССЗБ, тъй като нещата са сходни и проблемите са почти идентични. Начинът на създаването им и нежеланието им за решаването им също са идентични“, коментира той пред Искра.бг.

Предстои да станат ясни следващите действия на синдикатите и дали протестите им ще продължат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments