Председателството на Русия на Съвета на ООН е най-оспорваното в историята

0
64
Знаме на ООН
Знаме на ООН. Снимка: Pixabay

До момента руското председателство на Съвета за сигурност на ООН е най-оспорваното в историята и паметта на дългогодишните дипломати и служители на ООН, въпреки че понастоящем то е едва в средата на своя срок. Очакват се още бурни реакции по-късно този месец, когато руският външен министър Сергей Лавров ще застане начело на откритото заседание на Съвета за защита на принципите на Устава на ООН. Русия е обект на остри международни критики, като редица нации я обвиняват, че нарушава хартата на ООН, като провежда война в Украйна, и пренебрегва нейните основополагащи принципи за зачитане на суверенитета и териториалната цялост на останалите членове, предава „Associated Press“.

Председателството на Съвета за сигурност се сменя ежемесечно на ротационен принцип по азбучен ред на 15-те му членове. С наближаването на реда на Русия посланичката на САЩ Линда Томас-Грийнфийлд и върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел определиха тази идея като „първоаприлска шега. Линда Томас-Грийнфийлд обеща, че САЩ ще използват всяка възможност, за да се противопоставят на това, тъй като Русия използва позицията си на председател, за да разпространява дезинформация и да търси подкрепа във войната си с Украйна.

По време на традиционната пресконференция в първия ден, в който стана ясно, че Русия ще поеме председателството на Съвета за сигурност към ООН, руският посланик Василий Небензя реагира остро на отправените негативни коментари, като се обърна към Борел с думите: „Кой говори?“. Той заяви още, че Русия е била „честен посредник“, когато е изпълнявала тази роля в миналото, и ще се опита да запази този свой подход. Що се отнася до твърденията на САЩ, че Русия ще разпространява дезинформация за Украйна, Небензя ги отхвърли, като ги определи като „западна пропаганда“.

Съгласно общоприетия устав председателят на Съвета за сигурност оглавява заседанията и определя темите на обсъждане по време на сесиите, които се провеждат с участието на външни министри, а понякога и на президенти. На 24 април Лавров ще оглави сесия на тема „Ефективен мултилатерализъм чрез защита на принципите на Устава на ООН“, на която генералният секретар на ООН Антонио Гутериш ще има водеща роля. Предвидени са и задължителни месечни срещи на високо равнище, включително срещи, посветени на въпросите, засягащи Близкия изток, които Лавров също ще оглави. Други срещи ще бъдат посветени на глобални наболели теми, включително ситуацията в Сирия, Мали, Либия, Йемен, Хаити, региона на Големите африкански езера и Колумбия.

В началото на своето председателство Русия избра да повдигне един от най-горещите въпроси, свързани с войната в Украйна, а именно съдбата на украинските деца, отведени в Русия. За неформалното заседание на Съвета за сигурност Русия избра за кратък докладчик Мария Лвова-Белова, руският комисар по правата на децата, която заедно с Путин е обвинена от Международния наказателен съд във военни престъпления. Има огромно разминаване в броя на децата, които са били изведени официално от Украйна. Посланикът на Украйна в ООН Сергий Кислица съобщи, че над 19 500 деца са били отнети насилствено от семействата им или от домове за сираци и принудително депортирани в Русия.

Лвова-Белова заяви, че от 24 февруари 2022 г. насам, когато Русия предприе инвазия в Украйна, на руска територия са били приети повече от 5 млн. украинци, включително 700 000 деца – всички с родители, роднини или законни настойници, с изключение наз2 000 деца, идващи от сиропиталища в източен Донбас. В отговор на това заместник-съветникът на Франция по правата на човека Тибо Самсон нарече срещата „ново цинично упражнение по дезинформация“, като обвини открито Львова-Белова в разпространяване на „пропаганда“ и „фалшива версия на ситуацията“.

Заместник-посланикът на САЩ Робърт Ууд заяви, че Русия е започнала председателството си с „опит да оправдае отвличането на украински деца“ и е прибегнала към „тънко завоалирани усилия да представи себе си като отговорен участник в контрола на въоръженията, опитвайки се да изкриви реалността, че е започнала неоправдано въоръжено нахлуване в своя съседка“.

„Най-ефективният и очевиден път към постигането на мир и намаляването на риска от незаконно пренасочване на оръжия би бил Русия да прекрати войната, която започна, и да изтегли силите си от цялата суверенна територия на Украйна. Още веднъж призоваваме Русия да го направи, и то сега.“, призова още Уууд.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments