Предложения за конкретни и адекватни мерки срещу коронавируса в бургаския регион

0
626
Коронавирус
Снимка: Пиксабей

Това предлагат представители от град Бургас на ПП „Средна европейска класа“ /СЕК/. Техните идеи са насочени към бургаска област, но са приложими и за други населени места.

Законът е натоварил местната власт да решава въпроси и в сферата на здравеопазването. В тази връзка опазването на живота и здравето на гражданите на общината са от първостепенно значение. Отделно всеки общински съветник, при стъпването си в длъжност, полага клетва, която гласи:

„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на гражданите от община Бургас и да работя за тяхното благоденствие.“

Оказва се, че в град Бургас има и общински съветници, които приемат дейността си присърце и затова, спазвайки закона и положената клетва, представителите от СЕК в местния парламент подходиха отговорно още преди да има регистрирани случаи на коронавирус в България. Преди повече от 2 седмици те предложиха, с участието на институции и други общински съветници, да бъде сформиран регионален кризисен щаб, който да обсъди и предприеме превантивни мерки срещу възможна криза с разпространение на коронавируса, както и да подпомага предприетите мерки в областта.

Такъв щаб беше сформиран след първите регистрирани случаи на коронавирус у нас и по заповед на министъра на здравеопазването. Вместо да губят време през последните две седмици, съветниците от СЕК проведоха срещи с институции и експерти, анализираха положението в региона и дадоха редица предложения за подобряване на мерките за превенция от коронавируса.

Основен инициатор на тези срещи е председателят на групата на СЕК в Общински съвет – Бургас Константин Бачийски, който е провел срещи с Летище Бургас, УМБАЛ – Бургас, РЗИ и други.

Константин Бачийски. Снимка: Искра.бг
Константин Бачийски. Снимка: Искра.бг

Едно от главните предложения за подобряване на взетите мерки е свързано с посрещането на пътници на Летище Бургас, където скоро беше инсталирана нова термокамера специално за измерване на телесната температура на пристигащите пътници.

Летище Бургас
Летище Бургас. Снимка: Уебсайта на Летище Бургас

Бачийски, гледайки телевизионен репортаж, открива, че може значително да се подобри ефективността от мониторинг на пристигащите пътници. Оказва се, че недостатък на този тип термокамери е, че за измерването на точната температура на хората от основно значение е дали камерата вижда фронтално лицата им и на какво разстояние са те от камерата.

Когато човек не гледа към камерата по-трудно може да се установи дали има повишена температура. Също така при струпване на много хора от един полет в залата за посрещане, този тип решения не са достатъчно ефективни, защото камерата показва най-високата температура в помещението. Примерно: при наличие на трима души – един с температура от 39°C и двама с по 38°C , системата би засякла този с 39°C, а другите двама е по-вероятно да бъдат пропуснати. При разстояние от 15 метра отклонението при измерването на температурата може да е до 2°C, което би могло да пропусне човек с температура от 38°C, защото ще бъде засечен като такъв с 36°C. При намаляване на разстоянието до обекта измерването е значително по-точно, като отклонението намаля до 0.4°C . Стандартното решение е на всяко гише за проверка на документите на пристигащите пътници да има монтирана термокамера, която да гледа фронтално всеки човек от близко разстояние. Поради случая с коронавируса се оказва, че и термокамерите са дефицит и срока им за доставка от повечето производители е над два месеца. За решаване на проблема Бачийски намира решение за точно измерване само с една камера, като тя се поставя в коридора след паспортната проверка, който коридор води към лентите за багаж.

Константин Бачийски коментира идеята си пред Искра.бг:

„Този коридор е тесен и при поставянето на термокамера на тавана му, хората се движат в една посока фронтално на камерата, преминавайки на разстояние от около 1 метър от камерата, тоест имаме максимална точност на измерването. Отделно пътниците не се струпват по едно и също време понеже излизат от различните гишета на различен интервал от време и по този начин в обектива на камерата попадат единични хора, което гарантира проверката на температурата на всеки много по-точно. По този начин ще имаме изключително ефективен контрол върху пристигащите пътници на Летище Бургас.“

Друго предложение, което Бачийски е обсъдил с ръководството на Летище Бургас, при наличие на повече пасажери с висока температура, е старите терминали на летището да могат да бъдат обособена и използвани за специална карантинна зона до извозване на пътниците до УМБАЛ – Бургас. Там може и директно да се обработват полетите от по-рискови дестинации без да се смесват потоците от останалите пътници. При наличие на повече потенциални носители на вируса, би трябвало да се предвиди микробус или автобус, който да извозва тези пациенти до УМБАЛ – Бургас, защото по протокол е предвидено, за тези цели, само една линийка, а и не е целесъобразно при нужда да се отделят повече линейки така, че останалата част от населението на Бургас да остава без специализиран медицински транспорт или с намален такъв.

„Предполага се, че повечето хора, пристигащи със самолет, би трябвало да са в сравнително добро здраве и да ходят на крака така, че по-голямата част от тях спокойно биха могли да се извозват със специално отделен за тази цел микробус или малък автобус, който при необходимост да превозва значително повече хора от една линейка.“

Съществен пропуск, който Бачийски е забелязал, е че при излизане на хора от България в посока Турция през ГКПП „Малко Търново“, турските власти измерват температурата на всеки пътник, а обратно – на влизане в България това не се е правило.

„Двете летищата на Истанбул се използват от много хора от района на Бургас, особено за по-далечни полети, като в много от тях в момента са обявени случаи на коронавирус. В тази връзка, за да намалим възможното разпространение, е много важно да се осъществява такъв контрол при влизане в България. След разговор с директора на РЗИ д-р Паздеров, получих уверение, че до края на седмицата, приключваща на 8 март, това ще се прави и от българска страна. Надявам се вече тази пробойна да е затворена“, сподели Константин Бачийски.

ГКПП "Малко Търново"
ГКПП „Малко Търново“

Константин Бачийски и колегите му се обръщат към общинската администрация и към правителството да бъде разкрита и лаборатория за изследване на проби от предполагаемо заболели местни граждани или гости на града.

„Много е важно при по-сериозно разпространение на коронавируса в страната да може да се направи изследване за наличието му на място и в Бургас. Сега тези проби се изпращат в София, разкарват се из страната, което отнема време, а за предотвратяването на разпространението на вируса времето е критично и е нужно много бързо да се установят лицата, които са били в контакт сс болния.
В момента такива лаборатории има единствено в София и Стара Загора, и се предвижда да отвори врати и във Варна. Бургас не е включен в този списък засега, въпреки че през Летище Бургас годишно преминават до 3.3 милиона пътника, а Област Бургас има и сухопътна граница с Турция през ГКПП „Малко Търново“, имаме и хора, пристигащи по море. За това считам, че всички отговорни фактори в града и региона трябва да си съдействат и да се борят да се открие лаборатория и в град Бургас.
За да проуча въпроса за съответните методи за тестове за потвърждаване на коронавирус, през последните седмица се свързах с водещите лаборатории по вирусология в света: Институтът „Робърт Кох“ към Берлинския институт по вирусология, Charité – Universitätsmedizin Berlin и Институтите по вирусология в Марбург в Германия, в Минесота в САЩ и други. Много от тях са в различни часови зона, хората, които работят, са изключително натоварени и заети, и получават запитвания от цял свят. Изминалите няколко седмици офисът ми е като един малък щаб понеже по темата освен мен работят и няколко мои сътрудници. Стремим се да сме максимално информирани за новостите, които се откриват всеки ден, за да може да сме адекватни при защита на населението.
След разговори с водещите центрове, установихме, че е напълно възможно тези тестове да се правят и локално. Според мен най-подходящото място е това да е лабораторията на УМБАЛ – Бургас понеже там се намира инфекциозното отделение, където се настаняват пациентите. Вече проведох среща с изпълнителния директно на УМБАЛ – Бургас д-р Миразчийски, който потвърди, че имат готовност, ако им бъде възложена тази задача. Отделно проведох разговор и с една от водещите частни лаборатории в региона, от която получих потвърждение, че ако по някакви причина лабораторията в УМБАЛ – Бургас не започне да прави нужните тестове, то те биха могли да се правят при тях, въпреки че и те са на мнение, че най-добре е това да е там, където са настанени потенциалните пациенти. Така, че пречка няма освен получаване на разрешение от централно ниво.“, каза общинският съветник.

„Неслучайно настояваме да бъде разкрита лаборатория и в Бургас. По този начин пробите ще се изследват на място и няма да се губи ценно време. С всички тези предложения искаме единствено да помогнем на лекарите в град Бургас, които правят и невъзможното в тази ситуация. Целта ни е от рано да вземем превантивни мерки, тъй като още в началото на април на летище Бургас ще пристигнат първите чартърни полети с чуждестранни гости и ние трябва да сме подготвени за всичко“, допълни Константин Бачийски.

Средства за обезпечаване на превантивните мерки да бъдат осигурени от бюджета на Община Бургас, а ако се налага сумата да бъде гласувана на извънредна сесия на общинския съвет, предлагат още съветниците от СЕК. С осигурената сума да бъдат закупени и необходимите бройки защитни костюми за еднократна употреба за лекарите и медицинските сестри в инфекциозното отделение в Бургас, а и на други служби, които ще са ангажирани. В момента количеството на този вид облекла би стигнало за обслужване на единични случаи, но ако се стигне до по-големи мащаби на разпространение, каквито наблюдаваме примерно в Италия, то готовността е само за няколко дни. Правителството работи за обезпечаване на служителите, но при възникване на криза в национален мащаб, то трябва да мисли за цялата страна и затова Община Бургас трябва да има собствени запаси за използване при необходимост.

Костюм за предпазване от коронавирус
Костюм за предпазване от коронавирус. Снимка: Пиксабей

Има много допълнителни неща, които не са направени до момента и може да бъдат изпълнени на местно ниво за превенция и ограничаване на разпространението на коронавирус. Бъдещите действия трябва подробно да бъдат обсъдени на заседанията общинския/регионалния кризисен щаб и да бъдат финансово обезпечени, за да могат да се изпълнят.

Целта на водача на групата на ПП „Средна европейска класа“ /СЕК/ Константин Бачийски е максимално да подпомогне институциите, както би трябвало да направи всеки един отговорен съветник и все един гражданин, за да може с общи усилия да се справим с потенциалните рискове.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments