Пратеник на Тръмп се среща с Путин в Москва, докато изтича ултиматумът за примирие в Украйна

Задават се нови санкции на хоризонта и ожесточени боеве на терен

0
140
Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Pixabay

Американският специален пратеник Стив Уиткоф проведе среща с руския президент Владимир Путин в Кремъл в сряда, на фона на усилващия се натиск от Вашингтон за прекратяване на войната в Украйна, пише „BBC“. Срещата идва броени дни преди крайния срок, поставен от американския президент Доналд Тръмп, Русия да се съгласи на примирие или да бъде изправена пред тежки нови санкции.

Според източници от руските медии, Уиткоф и Путин са разговаряли в официална зала, а снимки показват двамата да се ръкуват с усмивки в богато украсена зала — поредна среща между тях, след няколко предходни визити.

Примирие с ултиматум: санкции или деескалация

Тръмп, който обеща бързо уреждане на конфликта още преди да встъпи в длъжност, не крие разочарованието си от липсата на напредък. „Мислехме, че сме уреждали войната многократно, а после президентът Путин излиза и започва да изстрелва ракети по някой град като Киев“, заяви той миналия месец.

САЩ предупреждават, че Русия може да бъде подложена не само на нови преки санкции, но и на вторични – насочени към страни и компании, които продължават да търгуват с Москва.

Зеленски: Русия ще се откаже, когато ѝ свършат парите

Украинският президент Володимир Зеленски подкрепи американския натиск, като подчерта, че Кремъл ще предприеме стъпки към мир само при финансова задушаване. Според него, санкциите срещу купувачи на руски петрол са ключова мярка за прекратяване на конфликта.

В същото време, въоръженият конфликт продължава с пълна сила. Русия не спира въздушните удари над Украйна, дори в дните преди очакваното решение по американския ултиматум. Миналата седмица Киев преживя най-смъртоносната атака от началото на инвазията – жертвите достигнаха 32 души, а в сряда бомбардировка над ваканционен лагер в Запорожие отне живота на двама и рани още 12. Зеленски подчерта:

„Няма никакъв военен смисъл в тази атака. Това е просто жестокост, за да се плашат хората.“

Три години война, без реален напредък в преговорите

След три кръга неуспешни преговори между Киев и Москва в Истанбул, изгледите за политическо решение остават слаби. Условията на Кремъл за мир се възприемат като неприемливи не само от Украйна, но и от западните ѝ партньори. Москва многократно е отхвърляла и исканията за пряка среща между Зеленски и Путин.

Военната помощ от САЩ продължава

Докато преговорите буксуват, американската администрация одобри нов пакет военна помощ за Украйна на стойност 200 милиона долара. Решението идва след телефонен разговор между Тръмп и Зеленски, в който двамата обсъдиха и съвместно производство на дронове.

Дроновете се превърнаха в ключов компонент от стратегията на Киев — за удари по руски рафинерии и енергийни съоръжения, докато руските атаки се насочват към украински градове и цивилна инфраструктура.

Присъединете се към нашия Телеграм

Соларен бум, но само 17% от тока идва от слънце – АЕЦ и въглища все още доминират

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук