Полицията на Хаити уби четирима души след смъртта на президента Жовенел Мойс

0
58
Жовенел Мойс
Снимка: Facebook

Четирима души, заподозрени в убийството на президента на Хаити Жовенел Мойс, са били убити при престрелка със силите за сигурност, съобщи полицията. Други двама са били задържани, а полицията все още е по петите на още заподозрени лица в столицата на страната Порт-о-Пренс.

Те ще бъдат или убити или задържани.“, обяви началникът на полицията Леон Чарлз.

Както е известно, вчера 53-годишният Мойс е бил прострелян смъртоносно, а съпругата му е била ранена тежко, след като нападатели са нахлули в дома им. Неидентифицираните въоръжени лица са влезли с взлом в частната резиденция на лидера в Порт-о-Пренс в 01:00 ч. местно време. Малко след това президентът е издъхнал, но първата дама Мартин Мойс е оцеляла и е откарана във Флорида за лечение. По официални данни тя е в стабилно, но критично състояние.

Коментирайки убийството, премиерът Клод Джоузеф призова гражданите за спокойствие и обяви извънредно положение в цялата страна. Съгласно обявеното извънредното положение в страната са забранени събиранията, а полицейските правомощия са разширени.

Американският президент Джо Байдън изрази съболезнования на гражданите на Хаити за „ужасяващото убийство„. Междувременно британският премиер Борис Джонсън нарече инцидента „отвратителен акт“ и също призова за спокойствие.

Покойният Мойс зае президентския пост на Хаити през 2017 г., но в последните седмици беше подложен на силен натиск заради масовите протести с искане за оставката му. Превратите, политическата нестабилност, мащабното присъствие на престъпни банди, както и природните бедствия, измъчват страната от десетилетия насам, превръщайки я в най-бедната нация в региона.

Какво се знае за нападението?

Премиерът Джоузеф разкри, че нападателите са били чужденци, които говорят английски и испански език. Официалните езици на Хаити са креолски и френски.

В някои доклади се твърди, че атаката е извършена от мъже, облечени в черно и носещи мощни оръжия, които вероятно са се престорили, че са част от специализирана американска операция за борба с наркотиците. По повод на тези твърдения посланикът на Хаити в САЩ Бочит Едмънд заяви, че няма начин американски агенти в областта на наркотиците да са извършили това деяния. По негови думи това е дело на „професионални наемници“. В обръщение към нацията, Джоузеф обеща, че убийците ще бъдат изправени пред съда и успокои, че ситуацията по сигурността е „под контрол„.

Кой ще поеме контрола?

Джоузеф заяви, че са взети всички необходими мерки за осигуряване на приемственост, както и че демокрацията и републиката „ще победят“. Въпреки това остават въпроси относно това с какви правомощия ще разполага той оттук нататък.

Според Конституцията на Хаити министрите,  които са под ръководството на министър-председателя, поемат контрола в случай на освобождаване от власт на действащия президент, докато не бъдат проведени нови избори. Все пак ситуацията остава неясна, тъй като новият министър-председател Ариел Хенри беше назначен от Мойс в началото на тази седмици, но все още не е положил клетва.

САЩ заявиха, че смятат, че е добре изборите да се проведат в рамките на тази година, за да се извърши мирен процес по предаване на властта.

Управление с указ

Управлението на покойния президент определено беше нестабилно, тъй като той беше изправен пред обвинения в корупция, а в столицата и в други градове бяха проведени масови демонстрации с искане за оставката му по-рано тази година.

Парламентарните избори трябваше да се проведат през октомври 2019 г., но размирната обстановка в страната ги забави, което означава, че Мойс е управлявал с указ. През февруари тази година, в деня, в който опозицията настоя държавният глава да напусне поста, той заяви, че е имало опит за убийство срещу него, но за щастие той е бил осуетен.

Друг негативен факт, характерен за управлението на Мойс, са честите сблъсъци на силите на реда с големия брой престъпни банди, извършващи насилие и отвличания, особено в столицата. Наред с това, през последните години влошаването на жизнения стандарт на нацията, наброяваща 11 милиона души, е тласнало близо 60% от гражданите под прага на бедността.

Земетресението, което разлюля страната през 2010 г. причини смъртта на над 200 000 души, нанасяйки сериозни щети на инфраструктурата и икономиката.

През 2004 г. бяха създадени мироопазващи сили на ООН, за да помогнат за стабилизирането на страната. Въпреки това, както изглежда, сътресенията няма да приключат скоро.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments