Политиките на Израел и Иран увличат първо Световно първенство в Близкия изток

0
29
Футбол
Футбол. Снимка: Пиксабей

Катар може да се надява футболните фенове да пренебрегнат политиката на първото Световно първенство в Близкия изток, пише „Асошиейтед прес“. Но Израел и Иран, врагове, обхванати в конфликти в целия регион, пренасят чувствителни моменти на прага на турнира.

Израел не се състезава, но вижда в мащабния спектакъл начин за по-нататъшна интеграция в Близкия изток, след като установи връзки с две от арабските съседки на Катар в Персийския залив. Хиляди израелски туристи, които отдавна са отбягвани, се очаква да летят до столицата на Катар Доха с безпрецедентни директни полети.

Иран, държава разтърсена от протести, които избухнаха заради смъртта на 16 септември на 22-годишната жена Махса Амини, задържана от моралната полиция на страната, е много изложена на риск. Теренът може да осигури на иранските активисти огромна публика за протест. Или може да донесе на Иран победа на световната сцена в мач от първия кръг срещу нейния съперник Съединените щати.

Местоположението на турнира в емирството на Персийския залив, само на кратък полет от Израел и Иран, добавя още един слой напрежение. Ирански и израелски фенове са се сблъсквали на световни първенства и преди, но никога на подобно събитие в собствения си двор. Мехрзад Боруджерди, експерт по Иран и декан на колеж в Университета за наука и технологии в Мисури, коментира:

„Винаги е възможно напрежението между Израел и Иран да се разиграе. Може да се очаква хардлайнерите да се опитат да направят изявление.“

За Израел спортните турнири бяха ключови в стремежа на страната да бъде приета въпреки неразрешения конфликт с палестинците. През 2018 г., две години преди Обединените арабски емирства да формализират отношенията си с Израел, на състезание по джудо в Абу Даби прозвуча израелският национален химн и се развя знамето на страната. Сцената на израелски министър от кабинета, която плаче, докато пее „HaTikva“ в столицата на Обединените арабски емирства, предизвика камшичен удар след години на арабски и ирански играчи, които отказват да се ръкуват с израелци и се оттеглят от мачове.

Така наречените Авраамови споразумения, които Израел сключи през 2020 г. с Бахрейн, Мароко и ОАЕ, отбелязаха решителен обрат в региона. Перспективата за нормализиране на отношенията на Израел с Катар, което помага за финансирането на войнствените управници на Хамас в ивицата Газа, може да изглежда пресилено, след като Доха затвори израелски търговски офис там през 2008 г. Безпрецедентният приток на хиляди израелски фенове в консервативната мюсюлманска страна обаче може да насърчи амбициите на Израел да стане просто още една държава в региона, смятат експерти.

В пробивно споразумение, обявено в четвъртък, Катар обеща да позволи на футболни фенове от Израел и палестинските територии да летят директно до Доха. Това включва жителите на окупирания Западен бряг и блокираната Ивица Газа, които обикновено не биха могли да излязат от Тел Авив. Еманюел Навон, старши сътрудник в Йерусалимския институт за стратегически изследвания, заяви:

„Знакът, че Катар позволява на израелци да пътуват там за Световната купа, е индикация, че те са готови да смекчат позицията си спрямо Израел.“

Друго, което се случва за първи път е, че се очаква Израел да създаде временна консулска служба за граждани на турнира, въпреки че страните нямат дипломатически отношения. За да избегне всякаква обратна реакция от страна на палестинците, Катар подчерта, че „неговата позиция относно нормализирането (с Израел) не се е променила“.

Много израелци се възползват от турнира като рядка възможност да видят на терена емирство, което иначе е забранено.

„Има само един път, когато можем да отидем“, сподели Гил Зилбер, фен от предградието на Тел Авив Рамат Ган с билети за Световната купа.

„Чувам, че те (Катар) подкрепят Хамас, но не се страхувам.“

Иран – и неговият футболен двубой със САЩ на 29 ноември – също накараха Световното първенство в запалителна политика. Протестите, обхващащи Иран, се превърнаха в едно от най-смелите предизвикателства към управляващите духовници след Ислямската революция от 1979 г. Силите за сигурност са се опитали да потушат несъгласието, убивайки над 270 души, според правозащитни групи.

Ирански активисти настояха ФИФА, глобалният ръководен орган на световния футбол, да изхвърли Иран от Световното първенство, като се позоваха на жестоките репресии и ограниченията на страната за жените фенове на футболните стадиони. Най-добрият украински футболен клуб също направи искането заради военната подкрепа на Иран за Русия във войната ѝ срещу Украйна. Иран обаче все още се състезава.

Какво ще се случи на терена – дали членовете на отбора носят ленти в знак на солидарност с протестите, както направиха по време на Зеленото движение през 2009 г., или ще се ръкуват с американските си съперници, както направиха през 1998 г. – е труден въпрос. Вече дисиденти в чужбина призоваха за протести по време на мачовете.

Някои ирански играчи се изказаха в подкрепа на протестното движение. В публикация в Instagram, която по-късно беше изтрита, международният нападател на Иран Сардар Азмун каза, че би пожертвал мястото си в турнира за „един косъм на главите на иранските жени“. В знак на неподчинение той не празнува, когато отбеляза гол в мач във Виена в края на септември. Бившите футболни звезди бяха по-гласовити. Двама бяха арестувани заради подкрепата им за протестите. Алекс Ватанка, старши сътрудник в Института за Близкия изток във Вашингтон, подчерта:

„Футболистите в Иран винаги са били на страната на хората.“

Те ще бъдат внимателно наблюдавани. Когато иранската алпинистка Елназ Рекаби се състезава в Южна Корея, без да носи задължителната в страната си забрадка, тя се превърна в осветителен прът на протестното движение. Някои очакват подобен международен инцидент на световното първенство. Миналата седмица иранският президент Ебрахим Раиси възложи на външния си министър да „предвиди и предотврати възможни проблеми“, съобщи държавната информационна агенция ИРНА. Боруджерди е на следното мнение:

„Като се има предвид географската близост до Иран и фактът, че разобличаването на режима стана толкова важно, вероятно ще видим иранци и чужденци да използват Световната купа като спектакъл, за да изразят протеста си.“

Първоначално Иран се опита да спечели пари от тази близост – рекламирайки своите островни хотели на феновете на Световното първенство по футбол – но плановете бързо се разпаднаха. Междувременно на фона на протестите бяха арестувани чужденци. Испански турист, пътуващ от Мадрид до Световната купа, изчезна, след като премина в Иран. Базираният в Техеран турагент Омид Голамхосейни изтъкна:

„Никой не желае да посети Иран в настоящата ситуация.“

Икономическата криза в страната също затрудни иранските фенове да си позволят пътуването, добави той. Въпреки задаващите се проблеми, някои смятат, че Световното първенство все още може да предложи бягство от тежките реалности – някакво чувство за сплотеност и колективна радост – дори и само за момент.

„Чувството е страхотно“, коментира 38-годишният Даян, който е фен от северен Иран и отива в Катар. Той посочи само първото си име, страхувайки се от репресии за разговор с чужд журналист. Мъжът допълни

„Ние, като иранци, можем да бъдем част от празника без никакво разстояние от външния свят.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments