Политически анализатор: Възхищение за огромния митинг в Сърбия, но едва ли ще донесе промяна

Това коментира политическият анализатор Евгений Кънев във Facebook профила си

0
81
Протест в Сърбия
Протест в Сърбия. Снимка: Facebook

„Възхищение за огромния митинг в Сърбия. Но съм скептичен, че ще донесе промяна. Огромните мирни митинги носят промени в истинските демокрации. Там, където управляващите носят съзнанието, че по думите на Линкълн са правителство от народа, на народа и за народа. Където има чуваемост.“

Това коментира политическият анализатор Евгений Кънев във Facebook профила си, продължавайки:

„Когато управляващите са открити или прикрити автократи като Вучич – нищо не може да последва освен мимикрия с някакви козметични промени, които да убият енергията на протеста. Защото исканията на протеста не са нещо повече от това – вълкът да си смени кожата. И той ще я смени, но нрава не.

Всъщност, това са същите протести като нашите през 2020 г. Срещу корупцията, но поне нашите искаха оставка на автократа и неговия аватар в прокуратурата. Иронично – тогава техният корпулентен стълб бе само прост депутат и никой не се сещаше за него.

За да бъде успешен един мирен протест в квазидемокрация са нужни четири компонента: масовост, продължителност, радикалност и политическо водачество.

  1. Масовост – за да обедини колебаещите се около кауза за промяна;
  2. Продължителност – за да се съобразят управляващите с неговите искания;
  3. Радикалност – готовност за от окупация на сгради и улици, през национална стачка до гражданско неподчинение;
  4. Политическо водачество – за да бъде материализирана енергията на протеста в ново лидерство на страната след спечелени нови избори.

Третият и четвъртият компонент липсват в Сърбия. Четвъртият в България през 2020 г. Но никой не липсваше през февруари 1997 г., когато обединената опозиция оглави протестите, предизвика и спечели изборите – и обърна курса на България.

Нашият преход бе белязан от мощни студентски протести – техните стачки свалиха Младенов (юли 1990), Луканов (ноември 1990), бяха авангард на протестите срещу Виденов (януари 1997 г) и последно окупацията на универистетите срещу Орешарски (2013-14).

Защо ги няма днес нашите студентите?

Защото няма кауза, която да ги обединява. Дали защото са натровени с родителска и училищна антидемократична пропаганда? Вероятно. Или защото няма ясен обществен вредител, който да обединява? Какво да искат от Пеевски – освен да напусне парламента, което нищо няма да промени? Или най-прозаичното и вероятно вярно – че са жертва на чалга културата, консюмеризма и хедонизма – и живеят на плещите на успеха на техните предци, които вкараха България в Европа. Която днес е даденост. За разлика от Сърбия.“

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Имен ден на 16 март: Кой празнува и какви са поверията за този ден?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments