Победата на Доналд Тръмп предизвиква тревога сред мигрантите в чужбина

Тръмп обеща да намали имиграцията

0
89
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Facebook

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ моментално промени изчисленията за милиони мигранти или потенциални мигранти по света, съобщава „Асошиейтед прес“. Но може би не по начина, по който Тръмп си е представял, продължава изданието.

Тръмп обеща да намали имиграцията. Но като стесни и без това ограничените легални пътища за влизане в САЩ, мигрантите просто ще преосмислят плановете си и ще прибягват в по-голям брой до наемането на трафиканти, казват експерти.

В много случаи това ще означава да се обърнат към организирани престъпни групи, които все повече печелят от контрабандата на мигранти. Потенциално засегнатите идват от десетки държави и много от тях вече са продали домовете си и имуществото си, за да финансират пътуването.

Венецуелците продължават да пристигат на южната граница на САЩ в намален, но все още голям брой. Мексиканците съставляват половината от арестите на американските гранични патрули през септември. Китайците идват през Еквадор и си проправят път нагоре през Северна и Южна Америка. Сенегалците си купуват полети с няколко междинни кацания до Никарагуа, след което се придвижват на север.

По данни на Международната организация по миграция към ООН в света има около 281 млн. международни мигранти, или 3,6 % от световното население. Според нейния годишен доклад все по-голям брой хора ще бъдат разселени по политически, икономически и свързани с насилие причини, а все повече мигранти ще търсят убежище. Той предупреждава, че когато хората не могат да намерят редовни пътища, те започват да търсят „незаконни канали, които са изключително опасни“.

По време на първата администрация на Тръмп мексиканските гранични градове бяха пълни с мигранти. Картелите ги ловуваха, отвличаха ги, изнудваха семействата им за откупи и ги вербуваха насилствено в редиците си. Всеки ден пристигаха стотици хора, както и хиляди, които бяха принудени да изчакат потенциално дългия с години процес на кандидатстване за убежище в САЩ в Мексико.

Американската програма, наречена CBP One, въведе известен ред, след като беше въведена от администрацията на Байдън в началото на 2023 г. Мигрантите вече не трябва да идват на границата, за да си уговорят среща, а могат да го направят през смартфоните си. Препълнените някога гранични приюти са се изпразнили и много семейства полагат всички усилия да минат по законен път.

Тръмп обеща да сложи край на Единната гранична служба. Той също така иска отново да ограничи презаселването на бежанци и през цялата си кампания предупреждаваше за масови депортации. Макар че победата му беше обезкуражаваща и тревожна за тези, които са на път за Съединените щати, тя не е решаваща.

Във вторник вечерта Барбара Родригес, 33-годишна венецуелка, трябваше да спи, след като беше изминала повече от осем мили през тропическата жега в южната част на Мексико заедно с още около 2500 души от поне дузина държави. Вместо това тя гледа резултатите от изборите в САЩ на мобилния си телефон.

В Каракас Родригес помага за наблюдението на избирателна секция на опозицията по време на изборите във Венецуела през юли. След като президентът Николас Мадуро заяви, че ще бъде преизбран, неговите поддръжници започнаха да тормозят семейството ѝ. Тя изтъква:

„Или животът на семейството ми щеше да бъде застрашен, или трябваше да напусна страната.“

През септември жената продава къщата си и оставя трите си деца при своята майка. Сега планът ѝ да изчака среща в CBP One, за да поиска убежище на границата на САЩ, е с изтекъл срок.

„Плановете се промениха. Имаме време до 20 януари“, сподели тя, визирайки деня на встъпването в длъжност. Родригес не изключва възможността да наеме контрабандист.

Марта Барсена, бивш посланик на Мексико в САЩ по време на по-голямата част от първата администрация на Тръмп, заяви, че мигрантите са били губещите от неговата имиграционна политика и това може да се повтори. Тя потвърждава:

„Организираната престъпност е големият бенефициент, защото приходите от нелегален трафик на хора вече са равни или по-големи от приходите от наркотици.“

Естефания Рамос от Гватемала се събужда разтревожена в сряда в приюта в Сиудад Хуарес срещу Ел Пасо, Тексас. Ето какво разказа 19-годишната жена:

„Опитваме се да разберем какво ще се случи с нас. Това не беше по план.“

Тя и съпругът ѝ напуснали Гватемала, след като банда заплашила да го нарани и да я отвлече, продължава жената. От три месеца чакат за среща в CBP One. Преди два месеца им се е родило момиченце.

„Ако можем да продължим да чакаме за среща, ще го направим“, категорична е Рамос и добавя, че не иска да рискува да премине нелегално с бебето.

В сряда в Сиудад Хуарес няколко десетки кандидати за убежище с назначени срещи търпеливо чакаха да бъдат повикани през международния мост.

Гретхен Кюнер, директор на IMUMI, неправителствена организация за правни услуги в Мексико, беше в южния мексикански град Тукла Гутиерес миналата седмица, където откри мигрантски семейства с малки деца, живеещи на улицата, в очакване на срещи в CBP One. Тя казва:

„Те зареждат мобилните си телефони всеки ден на някое импровизирано място на улицата, за да могат да проверяват срещите си в CBP One … докато кърмят и спят в палатка без вода.“

И добавя:

„Хората, които се нуждаят от защита, наистина се опитват да го направят по правилния начин“.

Допълнителни ограничения на и без това трудния процес ще оставят уязвимите групи от населението с малко възможности, каза Марк Хетфийлд, главен изпълнителен директор на базираната в САЩ организация за подкрепа на бежанците HIAS. Той е разсъждава:

„Това би означавало, че те няма къде да отидат, защото има много, много страни в полукълбото, където на практика няма система за предоставяне на убежище или където дори и да можете да получите убежище, не е задължително да сте в безопасност.“

И още – призракът на масовите депортации. Тръмп и преди е отправял подобна заплаха и не я е изпълнил, но има реална загриженост.

Депортациите в страни като Куба и Венецуела могат да бъдат усложнени от заледените отношения, въпреки че венецуелският президент Мадуро публикува помирително послание, с което поздрави Тръмп в сряда. В четвъртък застъпници в Хаити поискаха държавите, включително САЩ, да спрат депортациите заради вътрешната криза в страната.

Никоя държава обаче не е по-засегната от Мексико. В САЩ живеят около 11 млн. мексиканци, като около 5 млн. от тях нямат законен статут. Миналата година мексиканците са изпратили у дома над 63 млрд. долара под формата на парични преводи, предимно от САЩ. Масовите депортации ще разклатят финансите на милиони семейства, а мексиканската икономика трудно ще ги поеме.

Защитници на мигрантите и директори на приюти в Мексико твърдят, че не са чували за планове на правителството да се справи с голям брой депортирани. Рафаел Веласкес Гарсия, директор на Международния комитет за спасяване в Мексико, обобщава:

„Мексиканските хуманитарни групи не са в състояние да приемат такова количество хора, а нека бъдем честни, гражданското общество е това, което носи на плещите си по-голямата част от хуманитарния отговор към депортираните или транзитно преминаващите.“

Мексико трябва да се подготви за всякакъв вид натиск, идващ от администрацията на Тръмп, смята Карлос Перес Рикарт, професор по международни отношения в мексиканския център за обществени изследвания CIDE. Той коментира още:

„Това, което Мексико трябва да приеме, е, че страната ни ще бъде страна за задържане на мигранти, независимо дали те го искат или не. Тръмп ще депортира хиляди, ако не и милиони хора и ще възпрепятства потока от мигранти.“

Истинските победители на изборите в САЩ: Популистките десници в Европа

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments