По-лесно е да излееш бетон върху дюните, отколкото да опънеш хавлия

0
202
Плаж, дюна. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Промените в закона за черноморското крайбрежие, с които се предлагат глоби за поставяне на хавлия върху дюна и др., отново предизвика критики от природозащитни организации.

Въвеждат се глоби за поставяне на палатки или плажни принадлежности (кърпи, шезлонг, чадъри и т.н.) върху дюни, като глобата е от 500 до 1 000 лв. За паркиране или преминаване с пътни превозни средства през пясъчните образувания санкцията ще е от хиляда до 3 хил. лв, като може да се конфискува и имущество, на стойност между 3 и 5 хил. лв. Предвижда се законът да важи не само за плажните дюни, но и за тези в близост до крайбрежието зони.

Становище до Министерството на туризма са изпратили от Сдружението „Да запазим „Корал“ . Според председателят на организацията Атанас Русев, одобрените промени са еднолично предложение на министър Николина Ангелкова. „Проверихме. Били са обсъждани междуведомствено, както се прави обикновено, което означава, че еднолично министърът на туризма си вкарва някакви промени, които на него му харесват, и това е“, каза той пред БНР.

На фона на скандалите, със строежи и разрушени дюни от последния месец, мерките, които предлага Министерството на туризма са несериозни. От всички дюни, 70% са частни. От тях 55% са застроени или предстои да се застроят. „Излиза, че е по-лесно да си излееш бетона върху дюните, отколкото да си разпънеш хавлията„, каза пред „Нова телевизия“ Радостина Ценова от фондация „Биоразнообразие”.

Текстовете, които бяха приети няма да подобрят управлението и опазването на дюните, а по-скоро ще го затрудни. За да могат гражданите да спазват закона, те трябва да знаят къде са дюните – това не е заложено в закона, което поставя под въпрос неговото прилагане„, заяви пред „Дневник“ председателят на управителния съвет на Асоциацията на парковете в България (АПБ) Тома Белев.

Смешно е да има едно и също наказание за дете с пояс и за този, който е тръгнал да бетонира дюни„, смята той и и очерта един от основните проблеми – бездействието на държавата да си върне собствеността върху тези ценни природни образувания. „Дюните бяха приватизирани или заменени за 12 ст. квадратния метър, а сега не се прави нищо, за да се премахнат разрешенията за строителство, които бяха приети с много нарушения. В същото време наказва хората, които преминават през тях„, допълни той.

Съпредседателят на „Зелените“ Борислав Сандов определи промените като „насипни“ и „опит да се яхне вълната“, именно и заради това се бърза и не се търси системно решение. „Виждаме опит за дискриминационно отношение към посетителите на плажната ивица, а не към онези, които унищожават дюните“ заяви той и акцентира, че не е правилно да се разписват режими на защита към животинския и растителен свят чрез Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, вместо в Закона за биологичното разнообразие. Според него е недопустимо държавата да е е разпродала 70% от дюните зад плажа и е допуснала върху тях да има хотели, басейни, дискотеки и други реално унищожителни дюните обекти.

Необходима е реципрочност на глобите за нарушителите. Не може за хавлия върху дюна да се търси глоба равна на багер върху дюна.

Ако пясъчните дюни влизат в зоната за плажуване, концесионерът на плажа е длъжен да постави указателна табела, която забранява поставянето на плажни принадлежности„, коментира в петък пред БНР министърът на туризма Николина Ангелкова.

Контролът се осъществява от една страна от министерството на туризма, от друга страна – от кметовете на общините в зависимост от техните компетенции, когато говорим за защитени образувания, намиращи се в защитени територии по-скоро, тогава говорим за министерството на околната среда и водите. Санкции налагаме, както и министерството на туризма, така и кметът на общината, така и РИОСВ в зависимост от това къде се намира защитеното местообитание“, каза тя.

Проблеми с промените виждат и концесионерите на плажове. „Ще има табели и охрана навсякъде. Има хора обаче, които не се съобразяват с правилата. Няма как да ги накараме на сила. Нямаме правомощия, за да налагаме санкция. Вероятно ще потърсим съдействие от общината„, заяви пред „Нова телевизия“ Илиян Иванов, управител на плаж Несебър-Юг.

Предстои внасянето на промените в парламента, минаване през комисии и две четения в зала. От природозащитните организации обмислят активни протестни действия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments