По-безопасно ли е, ако пътуваме през нощта?

0
300
Тъмна улица
Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

Хиляди хора посещават любими места през летния сезон и се отдават на дълги преходи с автомобилите си. Много от тях избират да пътуват нощем, когато движението не е толкова натоварено. Въпреки това шофирането в тъмната част на денонощието крие своите рискове, пише „24 часа“.

През лятото концентрацията на пътнотранспортни произшествия е висока, с най-много пострадали и жертви. Основните проблеми, свързани с нощното шофиране, са умората и по-слабото виждане. Умората е ключова предпоставка за катастрофи и се отнася и за шофирането през деня.

От изключително значение за безопасното пътуване е да се правят почивки. Има десетки доказателства, че горещините влияят на концентрацията и аналогично на бързите ни реакции зад волана. Важно е да шофира най-отпочиналия в автомобила, добре е да е човек с опит, поясни Илия Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.

От своя страна офталмологът д-р Лукан Мишев обясни, че колкото по-млад е човек, толкова по-бързо очите му се адаптират от светло към тъмно и обратното. Според него съществуват известни уловки в нощното пътуване. Трафикът е облекчен, но хората са свикнали да спят през нощта и организмът не е настроен за друго, реакциите ни са забавени и вероятността да се случи катастрофа е по-голяма.

Специалистът е категоричен, че информативната стойност на светлинния поток е доста намалена и нашата разделителна способност, контраст или грубо казано способността ни да различаваме предметите, е в пъти по-ниска, отколкото през деня.

Д-р Мишев заяви, че не е вярно масовото твърдение, че с жълти очила виждаме по-добре. Те се използват при мъгла, но за нощно шофиране са безсмислени.

Катастрофите са част от нашата действителност. Надценяването на собствените възможности, в комбинация с умора, затруднено виждане и несъобразена скорост са основни фактори, водещи до инциденти. Всеки шофьор, сядайки зад волана си мисли, че на него няма как да му се случи, но за жалост всички ние сме част от тревожните статистики. Всеки трябва да си даде сметка за съществуващата опасност и да прецени отпочинал ли е, изправен ли е автомобилът му, кога е най-подходящото време от денонощието за пътуване в конкретния случай.

При възникване на тежко пътнотранспортно произшествие експертите съветват да се запази самообладание, да се окаже първа помощ на пострадалите, да се сигнализира на телефон 112 и до пристигане на компетентните органи да се обезопаси местопроизшествието с триъгълник. Добре е да се откачат клемите на акумулаторите на участващите в катастрофата превозни средства.

За 2018-та година от 6690 тежки инцидента, 1795 са станали през нощта.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments