Петър Велков: Ваксините повишават шанса разболелите се да не стигнат до интензивно отделение

1
78
Петър Велков
Петър Велков. Снимка: Инициатива „Ти решаваш“

Ваксините повишават шанса разболелите се да не стигнат до интензивно отделение, заяви Петър Велков чрез инициативата „Ти решаваш“. Тя подпомага взимането на информирано решение относно ваксините. Инициативата е на Българския червен кръст /БЧК/, по програма „Дейности в отговор на COVID-19 в България”, финансирана от Американската агенция за международно развитие /USAID/ чрез Глобалния апел на Международната Федерация на Дружествата на Червения кръст и Червения полумесец.

Инициативата „Ти решаваш“, която обединява лекари, вирусолози, имунолози, общопрактикуващи специалисти, учени, преподаватели и други специалисти в общо усилие да се предоставя вярна и правдива информация относно развитието на COVID-пандемията, методите за предпазване, последствията от прекараната болест и всяка друга тема, която би помогнала на всеки eдин да вземе истински информирано решение. Тя напълно уважава правото на всеки човек сам да се информира и сам да вземе важното решение дали да си постави ваксина или не, като единствено ще предоставя надеждна, проверена и научна информация.

Във връзка с данните за преболедуването на COVID-19, Петър Велков посочи:

„Ползите от ваксините са огромни и данните ясно показват това. Над 5 пъти по-малко хора като процент от групата на ваксинираните /от разболелите се изобщо/ спрямо групата на неваксинирани /разболели се/ стигат до интензивното. Едва 4 от 2991 /или 0,13%/ разболели се сa ваксинирани и са стигнали до интензивното. Близо 10 пъти по-малко като процент от групата на неваксинираните е смъртността /леталитетът/ сред разболелите се ваксинирани спрямо неваксинираните. Или едва 0,13% леталитет сред ваксинираните при 1,93% при неваксинираните. В абсолютни стойности 15 пъти повече човека са загубили живота си в групата на неваксинираните /88 починали/ при едва 6 в групата на неваксинираните. Това е анализ на база официални данни за България от месец юли.“

„Четвъртата доза е изключително важна и може би задължителна за хората над 65-годишна възраст, както и за всеки, който има близки възрастни хора и контактува често с тях, защото дори да се зарази, ваксинираният предава по-малък товар зараза. Когато обаче говорим и за едно население като нашето, което е на първи места в Европа по огромна част от придружаващите заболявания, които са най-рискови за COVID /доказано и с първо място по-надвишена смъртност от COVID-19 в света/, то всеки бустер повишава значимо вероятността при среща с вируса да е дори животоспасяващ. В страна като нашата, където и профилактиката е на много ниско ниво, то за почти никоя възрастова група не е сигурно, че няма такова рисково заболяване, а то просто не е регистрирано все още“, разясни Велков.

Образованието и професионалният път на Петър Велков са свързани с управление на кризи, математически модели, изследвания, анализи на здравна система, статистически модели и епидемиология, които са ключови за управлението и на настоящата здравна криза. Занимава се с медицинска статистика, като от началото на пандемията извършва анализи от статистическа и епидемиологична гледна точка за разпространението на вируса у нас. Има личен опит на първа линия като доброволец във ВМА и Столично РЗИ, където организира и ръководи работата на доброволците през първата вълна у нас.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Лекар
Лекар
1 година по-рано

Защо публикувате глупостите на това недоразумение. Този инфантил няма допирни точки с медицината. Също така не е и математик, но по негови думи баща му бил, затова и той се представя за такъв. Завършил е начална педагогика и работи като начален учител.