
Във връзка с високия обществен интерес и в продължение на изнесената на 29 май 2026 г. информация говорителят на Окръжната прокуратура във Варна – прокурор Радослав Лазаров, и административният ръководител на Районната прокуратура-Невена Илиева предоставиха допълнителни данни за водените разследвания, свързани с установеното строителство в местността „Баба Алино“.
Към настоящия момент по случая в Окръжна прокуратура-Варна интензивно продължава работата по досъдебно производство за установяване на евентуални престъпления, извършени от длъжностни лица в периода от юли 2023 г. до май 2026 г., които не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за другиго имотна облага – престъпление по чл. 282 от НК, извършени от длъжностни лица. Разследването се наблюдава от екип от прокурори, а действията по него се извършват от екип от следователи от Окръжния следствен отдел.
„Като част от процесуалните действия, в качеството му на свидетел пред съдия е бил разпитан Олег Невзоров“, уточни на брифинга прокурор Радослав Лазаров.
Районният прокурор на Варна Невена Илиева обясни, че в Районната прокуратура във Варна наблюдаваните досъдебни производства вече са пет. Първото е за съзнателно използване на неистински официални документи – удостоверения за търпимост, на които е бил придаден вид, че са издадени от главния архитект на район „Приморски“ при община Варна. Второто досъдебно производство засяга потвърждавани неистини в писмени декларации относно обстоятелството, че в поземлени имоти в местността Баба Алино са изградени постройки преди 31.03.2001 г., като тези декларации са подавани пред орган на властта, а третото производство касае незаконна сеч на множество и различни по вид дървета.
Последните две разследвания засягат установения незаконен сондаж за водоснабдяване в един от имотите, изградени в местността Баба Алино, и документни престъпления. Районният прокурор разкри, че след извършените на 28 и 29 май 2026 година претърсвания и изземвания в офиси, свързани с корпорация КУБ, са иззети абсолютно всички налични документи, чиито обем е огромен. И допълни, че „към момента продължава огледа на веществените доказателства, като целта е да се установи дали има сред иззетите документи такива, които биха били от значение, както за досъдебните производства на Районната, така и за разследването на Окръжната прокуратура“.
Прокурор Невена Илиева допълни, че Олег Невзоров е разпитан по всяко едно от тези досъдебни производства, и уточни, че работата на прокуратурата продължава с интензивни действия, при които се работи съвместно с всички институции, които имат отношение по всеки един от казусите.
Във връзка с въпрос на медиите прокурор Радослав Лазаров внесе яснота, че до момента във Варненския окръжен съд и Варненската окръжна прокуратура не са постъпвали искания за екстрадиране или арест спрямо ръководителя на корпорация КУБ. В заключение той заяви, че „във всеки момент, в който бъдат събрани доказателства, уличаващи когото и да било в извършване на каквото и да било престъпление, незабавно ще бъдат повдигнати съответните обвинения“.
Присъединете се към нашия Телеграм
Хотелиерите отвърнаха на критиките: Не трупаме огромни печалби от надути цени


