Пет държави от ЕС изготвиха схема за разпределение на мигранти

0
100
Нелегални мигранти
Нелегални мигранти. Снимка: Общомедия

Вътрешните министри от пет държави от Европейския съюз обявиха в понеделник, че са се споразумели за нова схема за разпределение на мигрантите, спасени в Средиземно море, като това се очаква да намали натиска върху южните държави от ЕС, съобщи „Ройтерс“.

Планът ще бъде представен на министрите на вътрешните работи на всички 28 държави от ЕС на 8 октомври, като официалните лица искат възможно най-много държави да се включат в програмата, за да се разреши един от най-спорните въпроси, пред които е изправен блокът през последните години.

„Започнахме да създаваме история, но всичко зависи от подкрепата на всички или на повечето други страни от ЕС да приемат да участват в разпределението на мигрантите“, заяви министърът на вътрешните работи на Малта Майкъл Фаругия.

Освен Малта в проекта се включват Италия, Франция, Германия и Финландия, която е ротационен председател на Европейския съюз.

Подробности за споразумението не бяха дадени в края на срещата, но италианският министър на вътрешните работи Лучана Ламорджезе каза, че идеята е спасените мигранти да бъдат изпращани в различни държави от ЕС в рамките на четири седмици от извеждането им на брега.

Дискусиите за миграцията в ЕС са в застой, тъй като държавите не успяват да намерят консенсус как да се реформира системата за предоставяне на убежище.

Текстът на вчерашното споразумение не бе обявен публично, но германският вътрешен министър Хорст Зеехофер каза, че е „умерен оптимист“, че шансовете за постигане на сделка за реформа на политиката на ЕС за убежище са се увеличили.

Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос призова всички държави членки да се присъединят към работата за „установяване на по-предвидим механизъм за солидарност“ за спасените в морето търсещи убежище.

Мария Охисало, вътрешен министър на Финландия, заяви, че документът, който ще бъде представен на останалите държави членки, ще бъде ограничен по време и фокусиран върху дебаркирането след спасителни операции, гарантирайки бързо разпределяне на търсещите убежище на доброволна основа в други държави членки.

Сделката, постигната в Малта обаче, съдържа някои думи като „квоти“ и „задължителни“, които в миналото създадоха проблеми.

„Има конкретни предложения и аз съм доволна“, коментира Ламорджезе. Германия публично обяви, че е готова да приеме една четвърт от спасените търсещи убежище, но Ламорджезе подчерта, че квотите ще бъдат определени, след като стане ясно колко държави ще се включат в схемата.

Една от договорените точки в Малта е спорното „доброволно редуване на пристанища“, където търсещите убежище ще слизат, посочи тя.

Друг ключов аспект е, че участието ще бъде доброволно, но след като бъдат определени квотите, „релокацията ще е задължителна“, допълни италианският министър. Дипломати от други страни потвърдиха този аспект от схемата. Той бе задължителен в предишната схема за релокация на бежанци, разгневила централноевропейски държави като Унгария и Полша.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments