
В началото на 2024 г. беше направена законова промяна, която обвърза възнагражденията в МВР със средната заплата в страната от второто тримесечие на предходната година, по данни на НСИ. Резултатът? Десетки пенсионирани служители останаха на работа в министерството, като освен заплата, получават и пенсия, а новата схема натоварва бюджета с 1 милиард лева годишно, без да има финансова обосновка за разходите.
Новото увеличение, което влезе в сила от 1 януари 2025 г., бе гласувано от ГЕРБ, ДПС, БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Това доведе до значително увеличение на възнагражденията на пенсионираните служители в системата. Днес един пенсиониран полицай в системата на МВР получава минимум 5000–6000 лева месечно, а някои достигат и по-високи доходи, като към тях се добавят:
– 300 лева за храна
– Добавка за прослужено време – 2% за всяка година
– Близо 2 месеца платен годишен отпуск.
Допълнително държавата покрива социалните и здравните осигуровки, които възлизат на 74% върху брутната заплата. Така на практика, освен заплата и пенсия, данъкоплатците плащат и допълнителни осигуровки за всеки работещ пенсионер в системата. По официални данни на синдикатите в МВР, към момента в системата работят:
– 4 500 пенсионирани полицаи и пожарникари
– 500 пенсионери, назначени по Закона за държавния служител
– 1200 пенсионери, назначени по Кодекса на труда
Общо това прави 6200 пенсионери в системата, което означава, че всеки десети служител на МВР вече е пенсионер. Този абсурд в кадровата политика на министерството напълно противоречи на философията на ранното пенсиониране, което служителите в сектор „Сигурност“ получават заради тежките условия на труд и високия риск. Докато пенсионирани полицаи продължават да заемат щатни позиции, младите кадри в МВР нямат възможност за кариерно развитие. Това поражда демотивация и отлив на нови служители, които виждат, че системата не осигурява възможности за израстване.
Ако толкова голям процент от пенсионираните служители не считат, че са с изчерпан ресурс, тогава трябва да се преразгледа Кодексът за социално осигуряване и да се въведат ясни правила за работа след пенсиониране в сектор „Сигурност“. Подобна практика, при която служителите на реда получават едновременно пенсия и заплата, няма аналог в Европа и вероятно никъде в света. Време е за сериозен обществен дебат и конкретни законодателни промени, които да спрат тази неустойчива финансова практика.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Mi da gi mahat da vzemat novi kadri mladi momçeta koeto iskat da slujat na darjavatasi
Дават им права и им режат главите!!!
Щом си пенсионер – вън от системата !?
Не си незаменим .
Младият кадър ще си върши по-добре работата !!!
No comments!