Пенсионери в МВР с двойни доходи! Заплати и пенсии над 6000 лева на месец

Новата схема в системата на МВР струва 1 милиард лева годишно и блокира кариерното развитие на младите кадри

4
7347
Полицейски служител, полицай
Полиция. Снимка: МВР

В началото на 2024 г. беше направена законова промяна, която обвърза възнагражденията в МВР със средната заплата в страната от второто тримесечие на предходната година, по данни на НСИ. Резултатът? Десетки пенсионирани служители останаха на работа в министерството, като освен заплата, получават и пенсия, а новата схема натоварва бюджета с 1 милиард лева годишно, без да има финансова обосновка за разходите.

Новото увеличение, което влезе в сила от 1 януари 2025 г., бе гласувано от ГЕРБ, ДПС, БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Това доведе до значително увеличение на възнагражденията на пенсионираните служители в системата. Днес един пенсиониран полицай в системата на МВР получава минимум 5000–6000 лева месечно, а някои достигат и по-високи доходи, като към тях се добавят:

– 300 лева за храна
– Добавка за прослужено време – 2% за всяка година
– Близо 2 месеца платен годишен отпуск.

Допълнително държавата покрива социалните и здравните осигуровки, които възлизат на 74% върху брутната заплата. Така на практика, освен заплата и пенсия, данъкоплатците плащат и допълнителни осигуровки за всеки работещ пенсионер в системата. По официални данни на синдикатите в МВР, към момента в системата работят:

– 4 500 пенсионирани полицаи и пожарникари
– 500 пенсионери, назначени по Закона за държавния служител
– 1200 пенсионери, назначени по Кодекса на труда

Общо това прави 6200 пенсионери в системата, което означава, че всеки десети служител на МВР вече е пенсионер. Този абсурд в кадровата политика на министерството напълно противоречи на философията на ранното пенсиониране, което служителите в сектор „Сигурност“ получават заради тежките условия на труд и високия риск. Докато пенсионирани полицаи продължават да заемат щатни позиции, младите кадри в МВР нямат възможност за кариерно развитие. Това поражда демотивация и отлив на нови служители, които виждат, че системата не осигурява възможности за израстване.

Ако толкова голям процент от пенсионираните служители не считат, че са с изчерпан ресурс, тогава трябва да се преразгледа Кодексът за социално осигуряване и да се въведат ясни правила за работа след пенсиониране в сектор „Сигурност“. Подобна практика, при която служителите на реда получават едновременно пенсия и заплата, няма аналог в Европа и вероятно никъде в света. Време е за сериозен обществен дебат и конкретни законодателни промени, които да спрат тази неустойчива финансова практика.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

ГДБОП – 34 години в борба с престъпността: Какво предстои?

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Remzi avci
Remzi avci
1 месец по-рано

Mi da gi mahat da vzemat novi kadri mladi momçeta koeto iskat da slujat na darjavatasi

Онуфри
Онуфри
1 месец по-рано
Reply to  Remzi avci

Дават им права и им режат главите!!!

Х А К
Х А К
1 месец по-рано

Щом си пенсионер – вън от системата !?
Не си незаменим .
Младият кадър ще си върши по-добре работата !!!

Или пенсия, или заплата. Двете едновременно - НЕ!!
Или пенсия, или заплата. Двете едновременно - НЕ!!
1 месец по-рано

No comments!