Парламентът отхвърли предложението за оставка на Караянчева като председател на НС

0
214
Председателка на НС Цвета Караянчева
Снимка: Скрийншот от видео във Facebook

ГЕРБ защитиха съпартийката си Цвета Караянчева и заявиха, че твърдо ще гласуват за оставането й на председателския пост на парламента. По време на дебатите от партията дори намекнаха, че независимите народни представители и тези от ВОЛЯ ще гласуват „за“ оставането на Караянчева, пише „DarikNews“.

Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Ципов се обърна към Караянчева с думите, че не е „изгубила доверието на мнозинството“. Той добави, че тя ще бъде председател на 44-то Народно събрание до края на март 2021 г. Ципов добави, че ще гласуват срещу проекта за освобождаването, защото оценяват качествата, които Караянчева притежава и умението да ръководи този парламент.

„Много често показвате тези качества по начин, по който дори не отива на председател на НС. Сигурен съм, че ще получите подкрепата ни на другите ПГ, които не са внесли това проекторешение, може би и на нечленуващи в ПГ но важното е, че получавате подкрепата на много български граждани. И това е така, че от първия момент вие посещавате и малки, и големи населени места, за да говорите с хората, за да чуете техните проблеми и да предложите решението им.“

Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ твърди, че Караянчева не е нарушавала законите и парламентарния правилник. Десислава Атанасова допълни, че по време на дебата са се чули много лични нападки и малко по същество по мотивите на проекта за решение за отстраняване на председателя на парламента. По думите й с този акт ясно се вижда синхронът между двете опозиционни партии ДПС и БСП.

Поводите от ДПС и БСП да поискат прекратяването на правомощията на Караянчева са различни. От БСП обявиха, че ще стартират процедура, когато майките от „Системата ни убива“ бяха изведени от служители на Националната служба за охрана от сградата на Народното събрание преди около месец. Тогава социалистите обявиха случилото се като недопустимо и хвърлиха вината върху Караянчева. Намерението на майките беше да се барикадират в сградата на бившия Партиен дом. От ДПС пък са недоволни от факта, че не беше стартирана процедура по тяхно искане за несъвместимост между член на Централната избирателна комисия и заеманата от него длъжност. Искането за оставка бе входирано с 96 подписа от групата на БСП и ДПС.

В крайна сметка първоначално „за“ оставката на Караянчева гласуваха 97 народни представители, „против“ бяха 125 и нямаше „въздържали се“. Проектът на решение бе прегласувана по искане на председателя на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова и отново отхвърлено с 97 гласа „за“, 126 – „против“ и без „въздържали се“. Искането за оставка подкрепиха 68 депутати от БСП и 24 от ДПС и част от независимите депутати. Всички останали гласуваха против оставката на Цвета Караянчева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments