Пандемично поведение: Защо някои хора не играят по правилата

0
182
Хора с маски, социална дистанция.
Снимка: Пиксабей

Заключванията и мерките за социално дистанциране, въведени по целия свят, които целят да се осъществи опит за ограничаване на пандемията от COVID-19, прекрояват живота, правейки някои дейности, които някога са били ежедневни свободи – незаконни и създават нови социални норми, пише агенция “Ройтерс”.

Но винаги има хора, които не играят по правилата

Нарушаването на правила не е ново явление, но учените по поведение твърдят, че то се изостря в пандемията от коронавирус чрез културни, демографски и психологически фактори, които могат да направят “тарикатите” да изглеждат по-егоистични и опасни.

Ето някои въпроси и отговори на науката за човешкото поведение по време на пандемията от COVID-19:

Кое прави така, че някои хора да следват правилата, а други не?

Ключов фактор е индивидуализмът срещу колективизма.

“Някои страни … са по-склонни към индивидуализма, което означава да изразявате чувството си за идентичност и кой сте като индивид”, казва Джей Ван Бавел, доцент по психология в Нюйоркския университет.

Хората в индивидуалистичните култури са склонни да отхвърлят правилата и да игнорират опитите на органите на общественото здравеопазване да “натискат” за промяната в поведението с рискови съобщения или призиви за алтруизъм.

“Ако кажете например, че носенето на маска ще помогне да се защитят другите, хората в индивидуалистичните култури просто ще ги е грижа по-малко”, казва Майкъл Сандърс, експерт от Института за политика в Кингс Колидж Лондон.

В колективните култури хората са по-склонни да направят най-доброто за групата.

ВАЖНИ ли са доверието и страхът?

Да. Тези и други инстинкти оказват значително влияние върху човешкото поведение.

Например в общества с повече политическо разделение е по-малко вероятно хората да се доверяват на съвети от едната или другата страна, а също така са склонни да формират про- и анти-лагери.

Оптимизмът и страхът също са от решаващо значение. Малка част от двете могат да бъдат положителни, но твърде много от двете могат да бъдат вредни.

“В ситуация като пандемия (оптимизмът) може да ви накара да поемате рискове, които са невероятно опасни”, подчертава Ван Бавел.

Защо имаме различно социално разпределение?

“Ние сме наистина социални животни”, казва Ван Бавел. “Нашите тела и мозъци са създадени за връзка и пандемията в много отношения противоречи на нашите инстинкти да се свържем.”

Това е отчасти обяснява защо местните огнища могат да се появят в барове и нощни клубове или религиозни церемонии, сватби и партита.

“Хората трудно се съпротивляват на тази тенденция за социална и групова връзка.”

Ако нарушителите за малцинство, защо тогава имат значение?

“Проблемът е, че в мащабен колективен проблем като този, с който се сблъскваме сега, ако всеки наруши малко правилата, тогава той не е различен от много хора, които изобщо не спазват правилата”, категоричен е Сандърс.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments