Отрицателни становища по проекта на ВСС за реформа на съдилищата в България

0
40
Съдебна система
Съдебна система. Снимка: Pixabay

Само отрицателни становища по проекта на Висшия съдебен съвет за реформа на съдилищата в България са постъпили до момента в Министерството на правосъдието. Това стана ясно по време на организирана от ведомството дискусия за новата съдебна карта, предаде „DarikNews“.

В министерството на постъпили и продължават да пристигат становища от кметове и Общински съвети от различни населени места. Мнение са изразили и от Висшия адвокатски съвет, които организираха и протести, както и от Нотариалната камара. Това съобщи зам.-министърът Мария Павлова.

От своя страна министър Янаки Стоилов обяви, че колкото по-нискостоящ е един съд, толкова неговата социална роля е по-голяма. А в същото време предложеният модел за съдебна реформа в момента поражда повече въпроси, отколкото да решава такива.

От Националното сдружение на общините бяха категорични, че разговорите за съдебна реформа трябва да се водят и с тях. От Висшия адвокатски съвет пък са на мнение, че дебатът по този въпрос е закъснял. Те считат, че броят на районните съдилища трябва да се намали, но без това да влияе на подсъдността. Напротив. Тя трябва да бъде разширена. Оттам посочиха за пример опитът на държавното обвинение, които вече намалиха броят на прокурорите в страната. И в резултат в момента има проблеми при придвижването и администрирането на делата.

Адвокат Ина Лулчева пък посочи, че възпирането на гражданите води до саморазправа и произвол. Тя подчерта, че наказателното производство има възпираща и възпитателна роля, а сега голям брой дела ще отидат директно в окръжния съд.

По време на дискусията стана ясно още, че над 500 съдии са изпратили подписка против предложената съдебна реформа. А той предвижда намаляване на броя на районните съдилища и превръщането и в териториални отделения. Освен това ще бъдат намалени и видовете дела, които се гледат от районните съдилища. Окръжният съд пък ще се превърне в първоинстанционен, а Апелативният – във второинстанционен. За да влязат в сила всички тези промени, те трябва да бъдат одобрени от Народното събрание.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments