Отравянето на Навални с Новичок: Санкциите на ЕС засегнаха руснаците

0
66
Алексей Навални
Алексей Навални. Снимка: Алексей Навальный, Facebook

ЕС наложи санкции срещу шест висши руски служители и център за химически изследвания заради отравянето с Новичок на антипутинския борец Алексей Навални, съобщава “BBC”Сред обектите, забранени за пътуване и замразяване на активи, са шефът на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников и двама заместник-министри на отбраната.

Навални се възстановява в Берлин. Той обвини президента Владимир Путин за атаката с нервно-паралитичния агент през август. Кремъл отрече, каквато и да е роля в инцидента.

Външните министри на ЕС се споразумяха за санкциите в понеделник, призовани от Франция и Германия, които са убедени, че нервният агент идва от държавно съоръжение. В изявлението на ЕС в четвъртък се казва, че “като се има предвид, че Алексей Навални е бил под наблюдение по време на отравянето си, разумно е да се заключи, че отравянето е било възможно само с участието на Федералната служба за сигурност”.

Руското правителство оспорва констатацията на европейските експерти, че е използвано изключително токсичното химическо оръжие “Новичок”, разработено от съветските учени през Студената война.

В изявлението на ЕС обаче се казва, че санкциите са част от действия за противодействие на „разпространението и употребата на химическо оръжие“. Лидерите на ЕС се срещат за двудневна среща на върха в Брюксел. В изявлението се твърди, че “разумно е да се заключи, че отравянето на Алексей Навални е било възможно само със съгласието на президентската администрация”.

По-рано руският външен министър Сергей Лавров обвини ЕС, че не е разбрал това, което той нарече “необходимостта от взаимно уважителен диалог”, и заяви, че Русия ще отмъсти срещу санкциите.

“Ще отговорим с натура. Това е дипломатическа практика.”

Обвинен в държавна измяна

Шестимата руски служители включват и Сергей Меняйло, пратеник на президента Путин в Сибирския федерален окръг. Алексей Навални, който управлява мрежа от активисти за борба с корупцията, се срина при полет от сибирския град Томск и самолетът аварийно се приземи в Омск, където беше откаран в реанимация. По-късно беше преместен с въздушен транспорт в берлинска болница.

Отравянето се случи непосредствено преди изборите за градски съвети в Русия.

Санкциите на ЕС включват Руския държавен изследователски институт по органична химия и технологии, за който се смята, че участва в програмата “Новичок”. Заместник-министрите на отбраната, посочени в санкционния списък, са Павел Попов и Алексей Криворучко. ЕС казва, че Министерството на отбраната контролира запасите от химическо оръжие в очакване на планираното им унищожаване.

Двама от най-добрите помощници на Путин също са в санкционния списък заради предполагаемите им роли в противодействието на политическото влияние на Навални: Андрей Ярин и Сергей Кириенко, които за кратко бяха министър-председатели при покойния президент Борис Елцин.

Този месец междуправителствената организация за забрана на химическото оръжие (OPCW) потвърди, че Новичок е бил използван срещу Алексей Навални. ЕС призова Русия да разследва отравянето прозрачно и да си сътрудничи с ОЗХО.

Правителството на Обединеното кралство излезе със становище, че Новичок е бил използван и срещу руския бивш шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му в Солсбъри през 2018 г. И двамата вече са на тайно място.

Германският ежедневник Süddeutsche Zeitung съобщава, че ЕС ще наложи санкции и на бизнесмена Евгений Пригожин, известен като “готвачът на Путин”, тъй като той спечели доходоносни държавни договори за обществено хранене. Съобщава се, че тези санкции са за доставки на оръжие до Либия.

Пригожин и много други сътрудници на Путин вече са под западни санкции заради военната намеса на Русия през 2014 г. в Украйна. Освен това бяха наложени още санкции на ЕС заради отравянето на Скрипал.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments