Отново разширяват синята зона в Бургас

0
595
Синя зона
Синя зона. Снимка: Pixabay

Синята зона в Бургас отново ще бъде разширена. Това реши Общинският съвет на своето редовно заседание. Предложението беше внесено от кмета Димитър Николов. То предвижда части от синята зона да преминават в зелена зона в периода от 1 май до 30 септември. Освен това се създава синя зона в карето между улиците „Одрин“, „Сан Стефано“ и „Уилям Гладстон“, както и в карето между улиците „Демокрация“, „Дунав“, „Стефан Стамболов“ и „Сан Стефано“. Всички те се намират в комплекс „Възраждане“. Предложението на кмета предизвика сериозни дебати по време на сесията на Общинския съвет.

„Миналата година имаше докладна отново за разширение на синята зона и още тогава предупреждавахме, че е въпрос на време да се внесе подобна докладна. Не знам защо отговорните лица продължават да се заблуждават, че това е решение на проблема и не признаят, че целта е увеличаване на приходите. Решението е спиране на презастрояването, а не да направим целия град като домино на синя и зелена зона. Аз съм твърдо против разширението на синята зона“, обяви Стоян Грозев от Движение „България на гражданите“.

„Съгласен съм, че това не е най-оптималното решение, но конкретно за един от параметрите беше предложено да се изгради многоетажен паркинг и жителите излязоха с подписка и се отказаха от него. А това е изключително натоварена зона – тази между улиците „Дунав“, „Демокрация“ и „Стефан Стамболов“, каза от своя страна Станимив Апостолов от СДС.

Георги Дракалиев от ГЕРБ му отговори:

„Във „Възраждане“, където предстои да се разшири, не може да се говори за презастрояване. Той е район с определени строителни показатели и там върху стари къщи се изграждат кооперации и това води до повече жители и повече автомобили. Решението е да се направят паркинги, но гражданите го спряха.“

„Аз донякъде съм съгласен с колегите, че въвеждането на тази платена зона донякъде регулира паркирането, но това се отнася за централна градска част. Въвеждането в комплексите не би довело до нищо добро. Имате ли информация колко от гаражите със статут на гараж не се използват като такива? Местата пред Община Бургас защо са толкова много и част от тях не се оставят да бъдат синя зона за граждани, а Община Бургас е окупирала над 25-30 места за свои служители. Ами започнете от това, за да видят гражданите, че реално искате нещо да се направи“, обяви Грозев.

В дебата се включи и Манол Тодоров от Движение „България на гражданите“:

„Когато говорим за европейски модел, нека да се разходим във „Възраждане“, за да видим за какви улици става въпрос. Нека първо да си оправим улиците и после да правим синя зона. Абсолютно нелогично е разширяването на синя зона. Няма как да правим синя зона на места, които са на 20 минути пеша от Община Бургас. Създаваме привидно някакъв ред в паркирането, но това е привидно. Елате да видите какви улици са синя зона.“

От ГЕРБ твърдяха, че не трябва да се рисуват апокалиптични картини и не малко улици във „Възраждане“ били оправени.

„В проекта на бюджет е заложен не малък ресурс точно за комплекс „Възраждане“, защото има проблеми и с новия бюджет една голяма част от тях ще бъдат решени“, каза Калояна Живкова.

„Категорично частта смесена зона ще я подкрепя по проста причината, че това е единствената възможност за равенство на бизнеса по крайбрежната алея. Когато обаче говорим за разширяване на синята зона, доводите не ги приемам. Не ги приемам доводите на колегите от ГЕРБ. Аз лично съм свидетел във времето назад, когато стане въпрос за разширение,водещото винаги е желание на гражданите и урегулиране. Това не е ефективно, защото ефектът на доминото сработи преди много време. Замислете се какво е усещенето на нашите съграждани за всяко едно такова решение. Вижте какво недоволство изразяват в социалните мрежи и казват, че си плащат данъците, а получават неравенство и стикери, които трябва да заплатят. И дори и да заплатят, не получават услугата, за която заплащат. Затова категорично няма да подкрепим и никога в бъдеще няма да бъде получена такава подкрепа“, беше категоричен Живко Табаков от Движение „България на гражданите“.

Въпреки всички доводи против и факта, който беше разкрит, че има и подписка „против“ разширяването на синята зона, докладната записка беше одобрена с 35 гласа „за“, 1 – „против“ и 11 – „въздържал се“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments