Резултатите от лабораторния анализ на пробите от дванадесетия кораб с насипен аржентински слънчоглед показват наличие на олово, кадмий и никел, като отчетените количества са под пределно допустимите концентрации, определени в Регламент (ЕС) 2023/915. Тази част от пробите е в съответствие с приложимите норми, съобщиха от БАБХ. Корабът превозва общо 41 112 тона суровина.
Около два пъти над допустимото е количеството на пестицида малатион в пратката. Резултатите сочат още, че съдържанието на делтаметрин е близо до граничните допустими стойности.
Съдържанието на активното вещество пиримифос-метил остава под максимално допустимото, но въпреки това, по отношение на остатъците от пестициди, пратката е в несъответствие с европейските изисквания.
До момента в страната са пристигнали дванадесет пратки слънчоглед от Аржентина с общо количество над 486 015 тона. Прилага се надграденият 24-часов механизъм за контрол и проследимост по цялата верига – от разтоварването, пломбирането и транспортирането на суровината, през съхранението в силозите, до последващата преработка и експедиция. Целта е да се гарантира защитата на здравето на българските и европейските потребители.
Присъединете се към нашия Телеграм


